sobota, 16 czerwca 2018

Erupcja szczelinowa wulkanu La Cumbre

Ledwo skończyłem posta o porannej erupcji wulkaniańskiej wulkanu Sakurajima, tymczasem już piszę kolejnego. Dzisiaj po południu przebudził się wulkan La Cumbre na wyspie Fernandina. Radialną erupcję szczelinową poprzedził krótki rój trzęsień ziemi (w liczbie 9, najsilniejszy wstrząs o magnitudzie 4.1 na głębokości 4 km). Wylew lawy płynie północnym zboczem La Cumbre i dociera do oceanu, a nad wulkanem unosi się obłok pary i gazu o wysokości 2-3 km. Do ostatniej bocznej erupcji szczelinowej La Cumbre doszło 4 września 2017 roku. Zdj. Enrique Angermeyer i Esteban Chavez. Czekam na dalsze informacje, tymczasem starszy post o poprzedniej erupcji tego wulkanu.

http://wulkanyswiata.blogspot.com/2017/09/erupcja-wulkanu-la-cumbre-na-wyspie.html

Fernandina to najaktywniejszy wulkan Galapagos leżący tuż nad tamtejszą plamą gorąca.

Niezamieszkana przez ludzi Fernandina jest wyspą o unikalnej bioróżnorodności. Zamieszkują ją lądowe i wodne iguany, węże, endemiczne szczury, nielotne kormorany i pingwiny, brak gatunków sztucznie introdukowanych przez człowieka. Do ostatnich erupcji lawowych La Cumbre doszło 13 maja 2005 roku i 11 kwietnia 2009 roku oraz 4 września 2017 roku.

15 czerwca 2018 roku o godzinie 21.38 UTC kamczacki wulkan Kluczewska Sopka wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 6 km. Choć do wulkanów podchodzę w sposób badawczy zawsze chętnie wspominam o wyprawach górskich na nie, tym bardziej że nawiązałem kontakt z jednym z uczestników poniższej wyprawy - Karolem. Wyprawa na 4 kamczackie wulkany pod szyldem Łaziskiej Grupy Górskiej ruszyła w ten piątek. Jej głównym celem jest wejście na najwyższy wulkan kamczacki Kluczewską Sopkę (4750 metrów wysokości). Wyprawa ruszyła w ten piątek - jej uczestnicy są już w Moskwie, skąd czeka ich samolot do Pietropawłowska Kamczackiego. Akcja górska na Kluczewskiej Sopce będzie miała miejsce na początku lipca. Oczywiście liczę na sukces ekipy Karola i ciekawe zdjęcia. O postępach będę informował na bieżąco. Mam nadzieję że Polacy i dwójka Rosjan wejdą na Kluczewską i bezpiecznie dotrą na skraj krateru.

W kraterze innego kamczackiego wulkanu Mutnovsky pojawiło się jezioro kraterowe - być może doszło do jego erupcji freatycznej na początku czerwca 2018 roku. Także wulkan Ebeko (Kuryle, Rosja) wykazuje umiarkowaną aktywność erupcyjną np. 18 czerwca wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 2.5 km (widoczny z Siewiero-Kurylska).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz