czwartek, 21 czerwca 2018

Przebudzenie wulkanów Anak Krakatau i Telica

19 czerwca 2018 roku przebudził się słynny indonezyjski wulkan Anak Krakatau. Wyemitował obłok popiołu sięgający wysokości kilkuset metrów. 21 czerwca wulkan zaprzestał aktywności erupcyjnej. Nie wiadomo jednak czy jest to krótka pauza w aktywności strombolijskiej czy była to krótkotrwała niewielka erupcja. Tak czy owak Krakatau w postaci post-kalderowego stożka Anak Krakatau jest wulkanem wartym monitorowania. Zdj. Lanik, poranek 21 czerwca 2018 roku.

Trwa odgazowanie jawajskiego wulkanu Bromo z obłokiem o wysokości 50-300 metrów.

Żółty stopień alarmu dla wulkanu Puyehue Cordón Caulle w Chile z powodu aktywności sejsmicznej i deformacji gruntu. Pamiętna potężna erupcja w czerwcu 2011 roku (5 w skali VEI).

Eksplozja wulkanu Telica w Nikaragui 21 czerwca o godzinie 07.08 lokalnego czasu. Obłok erupcyjny o wysokości 1 km, opad popiołu w odległości 10 km od krateru. Opad popiołu miał miejsce w społecznościach Los Manglares, Las Marías, Pozo Viejo, El Porvenir i Monte de Los Olivos. Widok z kamery. Obecnie trwa odgazowanie wulkanu, możliwe są kolejne eksplozje.

EDIT: 22 czerwca o godzinie 09.09 lokalnego czasu dochodzi do krótkego wybuchu wulkanu Shinmoedake (Kiusiu, Japonia) wchodzącego w skład kompleksu wulkanicznego Kirishima. Obłok erupcyjny wznosi się na wysokość 2.6 km (na górnym zdjęciu).

2 komentarze: