poniedziałek, 25 czerwca 2018

Członkowie Łaziskiej Grupy Górskiej zdobywają dwa kamczackie wulkany Gorely i Mutnovsky

Od momentu powstania tego bloga jego podstawowym celem była popularyzacja wulkanów i ich aktywności wśród osób potencjalnie zainteresowanych tematem. W związku z tym każda wyprawa górska na wulkany wydaje mi się interesująca. Jakiś czas temu odezwał się do mnie Karol, członek Łaziskiej Grupy Górskiej i pytał o kamczackie wulkany i ich aktywność. Celem głównym piątki wspinaczy miał być czynny wulkan Kluczewska Sopka (4750 metrów wysokości) - najwyższy szczyt Kamczatki. Od tego momentu jestem z Karolem w kontakcie. Wyprawa przebiega pomyślnie - pierwszy jej etap został już zakończony i zaowocował zdobyciem dwóch kamczackich wulkanów Gorely (1829 metrów wysokości) i Mutnovsky (2322 metry wysokości). Nie obyło się bez przygód - w trakcie akcji górskiej dopadła wspinaczy śnieżyca, którą trzeba było przeczekać przez 24 godziny w chatce dla wulkanologów.

Kilka słów o tych dwóch masywnych wulkanach. Na wulkan Gorely składa się 5 nakładających się na siebie stratowulkanów uformowanych w dużej plejstoceńskiej kalderze o wymiarach 9 x 13.5 km. W skład kompleksu wulkanicznego Gorely wchodzi aż 11 centralnych kraterów i 30 bocznych, w niektórych z nich znajdują się słodkowodne, tudzież kwasowe jeziora kraterowe. Erupcje wulkaniańskie i freatyczne, kolumny erupcyjne z Gorely są czasem widoczne z Pietropawłowska Kamczackiego, największego miasta Kamczatki. Do ostatniej niewielkiej erupcji Gorely doszło w czerwcu 2010 roku.

Natomiast wulkan Mutnovsky (Mutnowski) składa się z czterech nakładających się na siebie stratowulkanów i posiada kilka kraterów centralnych. Erupcje eksplozywne, wylewy lawy wyprodukowane w trakcie erupcji w 1904 roku. W północnym kraterze Mutnovsky (a także w historycznie aktywnym kraterze) aktywne fumarole emitujące parę i żółto od siarki. Wymiary aktywnego krateru wulkanu to 440 x 100 m szerokości i 180 metrów głębokości. Ostatnia erupcja freatyczna Mutnovsky miała miejsce w czerwcu 2000 roku.

Teraz czas na pakowanie, dojazd autobusem do wioski Kozyrevsk oraz transport kamazem w okolice majestatycznej Kluczewskiej Sopki. Ale o tym w następnym wpisie.

Link do Łaziskiej Grupy Górskiej: https://www.facebook.com/laziskagrupagorska/

Zdj. Karol Jędyrsik i Łaziska Grupa Górska - wulkany Gorely, Mutnowski, transport, tropy niedźwiedzia, etc. Do następnego wpisu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz