piątek, 15 czerwca 2018

Fuego, Sierra Negra i Kilauea

- Fuego (Gwatemala) - Oficjalny bilans tragicznej erupcji wulkanu z 3 czerwca 2018r. to 110 osób zabitych, z tym że nadal 197 ludzi uchodzi za zaginionych. INSIVUMEH przestrzega ratowników przed możliwością zejścia nowych spływów piroklastycznych i gorących laharów z wulkanu (te ostatnie powstają wskutek ulewnych deszczy w regionie). 4000 osób wciąż przebywa w schronieniach. Pojawiają się słowa miażdżącej krytyki odnośnie rządu Gwatemali i sposobu postępowania władz w obliczu tej tragedii. Pomiędzy instytucjami CONRED i INSIVUMEH doszło do zaniedbania komunikacji, co opóźniło ewakuację. W dodatku spływ piroklastyczny z 3 czerwca 2018 roku przesłoniły chmury i opad deszczu. Mieszkańcy wiosek nie zareagowali w porę na zagrożenie, a lokalne służby kryzysowe nie zrozumiały skali (magnitudy) erupcji. Poziom alarmu wskazujący na niezwłoczną ewakuację nie został podniesiony w odpowiednim czasie.

W dniach 6-12 czerwca 2018 roku ze zboczy Fuego zeszły gorące lahary. Przykładowo 6 czerwca potoki błota dotarły do wąwozów Santa Teresa, Mineral, Taniluyá i Honda wstrzymując akcję ratowniczą. Szerokość tych laharów 30-40 metrów, głębokość 2-5 metrów, niosły za sobą głazy o średnicy 2-3 metrów i pnie drzew. Lahar o szerokości 35 metrów i głębokości 3 metrów spłynął 10 czerwca wąwozami Seca, Mineral, Niagara, Taniluyá i Ceniza. Trwa słaba aktywność eksplozywna wulkanu Fuego. 8 czerwca spływ piroklastyczny zszedł dolinami Las Lajas i El Jute generując obłok erupcyjny o wysokości 6 km. Zdj. Bomberos Municipales Departamentales.

- Sierra Negra (Wyspy Galapagos) - Trwa aktywność sejsmiczna i znacząca deformacja płytko pod kalderą tego wulkanu tarczowego, który po raz ostatni wybuchł w 2005 roku. Możliwa erupcja w ciągu najbliższych tygodni/miesięcy.

- Kilauea (Big Hawaii) - Fontanny lawy ze stożka szczeliny numer 8 sięgają wysokości 60 metrów, a sam stożek mierzy już w najwyższym punkcie 49 metrów wysokości. Lawa z ósemki wciąż dociera dość szerokim ujściem do oceanu w Kapoho. 14 czerwca 2018 roku mała eksplozja z krateru Halemaumau wyprodukowała obłok popiołu o wysokości 1.8 km. Liczba domów zniszczonych przez potoki lawy z erupcji szczelinowej w Leilani Estates sięga 600-700. Zniszczeniu uległo wiele farm i upraw owoców papaja - 90% upraw papaja znajdowało się w dystrykcie Puna. Nawet gdy lawa nie pokryła upraw papaja drzewa owocowe zabił dwutlenek siarki. Zamknięcie Hawaii Volcanoes National Park przyczyniło się do spadku liczby turystów odwiedzających Big Hawaii np. dystrykt Puna.

Lawę emitują także pęknięcia nr 16 i 18. Ile potrwa ta erupcja? Wie to tylko hawajska bogini ognia Pele.

Pomiędzy 11 a 12 czerwca rój 310 trzęsień ziemi zarejestrowano na kolumbijskim wulkanie Galeras (ostatnia erupcja w 2014 roku). 4 stycznia 1993 roku nagła erupcja tego wulkanu zabiła 6 wulkanologów i trzech turystów znajdujących się w jego kraterze. Aktywność sejsmiczną wykazuje także alaskański wulkan Great Sitkin (ostatnia erupcja w 1974 roku) - 10 czerwca być może krótka eksplozja pary.

13 czerwca miała miejsce niewielka erupcja balijskiego wulkanu Agung z obłokiem erupcyjnym o wysokości 2 km. Zdj. Rahayu Sri Krishna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz