środa, 30 maja 2018

Kilauea i Ambae

Po południu 28 maja 2018 roku doszło do reaktywacji szczeliny erupcyjnej nr 8, która zaczęła generować fontanny lawy sięgające wysokości 60 metrów. Lawa wyemitowana z tej szczeliny przecięła Drogę (Highway) 132, którą zamknięto od Lava Tree State Park do Four Corners. Lawa zniszczyła już około 400 słupów energetycznych, co spowodowało kryzys energetyczny w Vacation Land i Kapoho Beach Lots. Niewielką aktywnością odznaczają się szczeliny erupcyjne nr 18, 19 i 20.

Najnowsza erupcja lawowa wulkanu Kilauea we wschodniej strefie zniszczyła wiele struktur i domostw (w tej chwili 224) i doprowadziła do ewakuacji 2000 ludzi. Wiele dróg w Lower Puna jest zamkniętych przez policję, która obawia się aktów wandalizmu i kradzieży w jeszcze ocalałych pustych domach. Ewakuowani co pewien czas do nich wracają, by zabrać swój dobytek. Ciekawscy, którzy chcą zobaczyć erupcję z bliska są zawracani na posterunkach.

Wulkanolog Philipson Bani zrobił wspaniałe i aktualne zdjęcia wulkanu Ambae (Vanuatu) - przed erupcją we wrześniu 2017 roku wulkan Ambae odznaczał się obecnością trzech jezior: Manaro Ngoru, Manaro Voui (zmiana kolorów z niebieskiego na zielony czy czerwony), Manaro Qesa/Lakua (zielony kolor). Obecnie widać duży stożek Manaro Voui oraz mnóstwo martwej i pokrytej popiołem wegetacji. Nie ukrywam że te zdjęcia mają specyficzny post-apokaliptyczny charakter. Są piękne i zarazem niepokojące.

6 komentarzy:

 1. Super info... chociaż nie dla mieszkańców okolicy obecnej intruzji magmy na Hawajach
  Szczerze mówiąc jestem ciekaw czy obecna erupcja kilauea (a dokładnie lokalizacja wylewu lawy) ma związek z tym iż dawniej też w tym miejscu był wylew

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała wyspa jest złożona z wylewów lawy, bardziej wpływ ma ukształtowanie terenu, który opada w tą stronę.

   Usuń
 2. Jednak czy jest prawdopodobieństwo, że magma wydostała się właśnie tam, dlatego , że całkiem niedawno właśnie tamtędy pod
  tym terenem płynęła ? Swoją drogą, to dlaczego mieszkańcy nie próbują zbudować murków ziemnych, aby zmienić lekko kierunek przepływu lawy, aby nie zniszczyła ważnych zabudowań jak np: Elektrowni geotermalnej, czy dzielnicy ?

  OdpowiedzUsuń
 3. PS: Opowiedz coś o wulkanie Ol Doinyo Lengai (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ol_Do
  inyo_Lengai) Jest to jedyny czynny wulkan na świecie, który emituje całkowicie czarną lawę, która po ostygnięciu i zareagowaniu z wodą staje się całkowicie biała. Sądzę że byłaby to fajna ciekawostka jak na ten blog.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Wspominałem już o tym w przeszłości bodaj dwukrotnie m.in. tutaj: http://wulkanyswiata.blogspot.com/2011/12/lawa-karbonatytowa-i-ol-doinyo-lengai.html

   Usuń