poniedziałek, 4 września 2017

Erupcja wulkanu La Cumbre na wyspie Fernandina

Dosłownie przed chwilą dowiedziałem się o wybuchu wulkanu tarczowego La Cumbre na wyspie Fernandina, Wyspy Galapagos (dzisiejsze popołudnie lokalnego czasu, godzina 12.25). Informacje na razie są skąpe, ale wygląda mi to na szczelinową aktywność lawową i emisję pary wodnej. Obłok erupcyjny nad La Cumbre sięgnął wysokości 4 km. Zdj. Sócrates Tomalá/ Galapgos Naciente. Do ostatniej jak dotąd erupcji na wyspie Fernandina doszło w kwietniu 2009 roku na południowo-zachodnim zboczu La Cumbre. Obejmowała ona fontanny i wylewy lawy oraz emisję SO2 i pary ze szczeliny erupcyjnej znajdującej się około 500 metrów od centralnego krateru. 11 czerwca 1968 roku silna erupcja eksplozywna La Cumbre spowodowała zapadnięcie się kaldery wulkanu. Obłok erupcyjny sięgnął wówczas wysokości 20-25 km.

Czekam na bardziej szczegółowe informacje i zdjęcia!

EDIT: Mamy do czynienia z boczną erupcją szczelinową wulkanu obejmującą fontanny i wylewy lawy na zachodnich zboczach. Niezamieszkana przez ludzi Fernandina jest wyspą o unikalnej bioróżnorodności. Zamieszkują ją lądowe i wodne iguany, węże, endemiczne szczury, nielotne kormorany i pingwiny, brak gatunków sztucznie introdukowanych przez człowieka. Do ostatnich erupcji lawowych La Cumbre doszło 13 maja 2005 roku i 11 kwietnia 2009 roku.

Radialna szczelina na południowo-zachodniej stronie wulkanu odpowiada za dwa główne wylewy lawy.

EDIT 2: 6 września duży obłok SO2 wyemitował wulkan Ambae (Aoba, Vanuatu), co wskazuje na jego erupcję. Trzeci stopień alarmu, w sieci brak zdjęć z tej aktywności erupcyjnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz