piątek, 22 października 2010

Wulkaniczny raport - X 201013 - 19 październik 2010

Wulkan Villarrica w Chile wyrzucił niewielki obłok popiołu w dniu 16 października. Wzrasta aktywność fumaroliczna wulkanu.

Nadal popiół wyrzucają kamczackie wulkany Kluczewska Sopka, Szywiełucz i Karymsky. Wzrasta sejsmiczność i anomalia termiczna wulkanu Gorely.

Poziom jeziora lawy w kraterze Halemaumau wulkanu Kilauea na Hawajach wzrasta o 20 metrów w górę od poziomu powierzchni 150-160 metrów od poziomu krateru. Lawa ze zboczy Kilauea dociera do oceanu kreując wulkaniczne delty takie jak na zdjęciu.

Trwa erupcja wulkanu Piton de la Fournaise na francuskiej wyspie Reunion. Niewielkie fontanny lawy są widoczne na erupcyjnej szczelinie. Erupcyjny wstrząs (wibracja związana z płynięciem magmy) jest odczuwalny. Cztery stożki zostały uformowane wzdłuż erupcyjnej szczeliny, trzy z nich produkują fontanny lawy. Temperatura mierzona w punktach erupcyjnych wynosi 1100 stopni Celsjusza. 18 października lawa z Piton de la Fournaise przepłynęła odległość 1.6 km z przeciętną prędkością 40 km/h. Fontanny lawy tryskają z dwóch stożków, wielu turystów obserwuje erupcję. To najbardziej spektakularna erupcja Piton de la Fournaise od roku 2007. Film na Youtube z tej erupcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz