Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
niedziela, 3 października 2010
Wulkaniczne niusy
Przed 29 września 2010 roku wulkanem El Reventador położonym w pobliżu Quito targnęło kilka eksplozywnych erupcji. Wulkan wyprodukował obłok popiołu sięgający wysokości 4 km. Zwiększyła się aktywność sejsmiczna wulkanu. Obszary w pobliżu wulkanu zaliczyły niewielki opad popiołu wulkanicznego, lecz Quito i miejskie lotnisko nie jest póki co zagrożone. Silna erupcja El Reventador w 2002 roku miała siłę 4 w skali VEI i pokryła popiołem stolicę Ekwadoru.
Wzrasta sejsmiczność dwóch groźnych wulkanów na Filipinach, a mianowicie Taal i Mayon. Ten ostatni wybuchł pod koniec 2009 roku.
Sonda Cassini zrobiła zdjęcie kriowulkanizmu na księżycu Saturna Enceladusie. Widoczne są na nim 4 obłoki. Lodowy materiał wewnątrz Enceladusa topi się i jest wyrzucany na zewnątrz przez tzw. kriowulkany (super gejzery).
Wulkany Szywiełucz i Kluczewska Sopka na Kamczatce kontynuują swoje erupcje, co widać na zdjęciach.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz