niedziela, 17 października 2010

Cmentarz La Recoleta, Buenos Aires


Z racji tego, że moja siostra przebywa aktualnie w Buenos Aires przysłała mi szereg nastrojowych zdjęć cmentarza La Recoleta. Miejsce jest na tyle niezwykłe, iż warto je na moim blogu pokazać.

To i owo z Wikipedii.

Cementerio de la Recoleta - sławny cmentarz położony w ekskluzywnej dzielnicy Recoleta, Buenos Aires, Argentyna. Plan cmentarza został zaprojektowany przez francuskiego inżyniera Próspero Catelina i zmieniony w roku 1881 przez włoskiego architekta Juana Antonio Buschiazzo.

Na cmentarzu znajdują się groby najważniejszych i najbardziej wpływowych mieszkańców Argentyny. Wliczając kilku prezydentów, naukowców, bohaterów wojennych czy prominentnych polityków. Najsłynniejszą postacią pochowaną na cmentarzu jest Eva Perón.

Wejście na cmentarz prowadzi przez neoklasycystyczną bramę z wysokimi greckimi kolumnami. Na cmentarzu znajduje się wiele misternych, marmurowych mauzoleów z licznymi statuami i w różnych stylach. Podczas gdy niektóre z nich zachowane są w bardzo dobrym stanie, inne prawie się zawalają. Niektóre z nich są używane jako podręczne magazyny, gdzie na trumnach przechowuje się środki czystości czy narzędzia ogrodnicze.

Unikalną cechą Recolety są gromady kotów, które zbierają się razem w okolicach wyjścia, gdzie miejscowi je dokarmiają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz