czwartek, 26 lipca 2018

Etna i Ambae

Minęło 14 miesięcy od ostatniej erupcji wulkanu Etna na Sycylii. Obecnie trwa aktywność strombolijska w dwóch centralnych kraterach wulkanu: NE Crater i Bocca Nuova. W tym drugim kraterze eksplozje strombolijskie mają miejsce z dwóch otworów erupcyjnych i wyrzucają czasem rozżarzone fragmenty lawy ponad krater. Także jeden z otworów erupcyjnych w NE Crater generuje niewielkie eksplozje strombolijskie. Czyżby wulkan Etna budził się z drzemki? Dla przypomnienia pomiędzy I-IV 2017 roku doszło do emisji wylewów lawy i eksplozji strombolijskich z New SE Crater.

Lawa ze szczeliny erupcyjnej numer 8 dotarła już do parkingu Pohoiki na Big Hawaii i znajduje się obecnie 50 metrów od rampy dla łodzi. Halema’uma’u Crater zapada się - nastąpiło odsłonięcie South Sulfur Bank, obszaru widocznego w połowie XIX wieku, a później pokrytego przez lawę. Nowe szczeliny pojawiły się na drodze 11 (obszar centralny wulkanu Kilauea). Do dzisiaj erupcja w Leilani Estates zniszczyła 712 domów, 133 osoby znalazły schronienie w Pahoa, 35 osób w Keaau.

26 lipca 2018 roku chmura popiołu z wulkanu Ambae (Manaro Voui, Lombenben, Vanuatu) sięga wysokości 15 km. W dzień zapadła ciemność. Popiół pokrywa plantacje kokosów, ogrody, zasoby wody pitnej, drogi, budynki. Trwa ewakuacja mieszkańców z południa wyspy. Wzrósł poziom emisji SO2 (dwutlenku siarki). Zdj. Vanuatu Red Cross.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz