poniedziałek, 16 lipca 2018

Piton de la Fournaise, Kilauea i Nishinoshima

Z racji tego że w ten weekend uczestniczyłem w festiwalu Castle Party 2018 i nie było czasu na solidny monitoring krótki przegląd informacji o aktywności wulkanów i zabieram się za relację z CP:

- Kilauea (Big Hawaii) - Lawa ze szczeliny erupcyjnej numer 8 niszczy szkołę Kua O Ka La przy Drodze 137 oraz "Warm Ponds" w Ahalanui Beach Park. Nieco wcześniej zniszczeniu uległy trzy domy w Leilani Estates. Niewielka wyspa o wymiarach 6 x 9 metrów uformowała się kilka metrów od wybrzeża (na zdj. Bruce'a Omori).

- Piton De La Fournaise (Reunion) - trzecia erupcja tego wulkanu tarczowego rozpoczęła się 13 lipca 2018 roku w nocy pomiędzy godziną 03.30 a 4.30. Jej zapowiedzią był wzrost sejsmiczności oraz gwałtowna deformacja gruntu wskazujące na napływ świeżej magmy. W Rosemont Chapel do Formica Leo na długości 1 km otworzyły się 4 szczeliny erupcyjne o długości 500 metrów, które zaczęły emitować lawę. O godzinie 12.30 14 lipca jedynie dwie były aktywne. Fontanny lawy widoczne były z parkingu Pas de Bellecombe. Erupcja zakończyła się o godzinie 22.00 po trzech godzinach emitowania gazów. Lawa pokryła niestety słynną Chapelle de Rosemont (charakterystyczną formację skalną tzw. hornito) opisywaną już w książkach w trakcie wypraw geograficznych do l'Enclos w XVIII wieku.

- Agung (Bali, Indonezja) - Wieczorem 14 lipca i rankiem 15 lipca wulkan Agung wybuchł dwukrotnie. Erupcja z 15 lipca wygenerowała obłok erupcyjny o wysokości 1.5 km. Trwała przez minutę i 45 sekund. Opad popiołu miał miejsce w wioskach Bhuana Giri, Pidpid, Nawa Kerti, Datah Ababi, Abang Kertha Mandala i Amlapura. Charakter tych erupcji: przypuszczalnie strombolijski.

- Nishinoshima (Japonia) - Od 12 lipca powrót aktywności erupcyjnej - aktywność eksplozywna z otworu erupcyjnego na górnej stronie stożka blisko jego wierzchołka i wylew lawy.

- Karymsky (Kamczatka) - 14 lipca wulkan Karymsky wyemitował obłok erupcyjny o wysokości 3.5 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz