piątek, 6 lipca 2018

Fuego, Agung i Kluczewska Sopka

- Agung (Bali, Indonezja) - sporadyczne umiarkowane emisje popiołu z tego balijskiego wulkanu. I tak 5 lipca o godzinie 16.33 czasu WITA obłok erupcyjny z Agung sięga wysokości 2.8 km. Erupcja trwa przez 536 sekund. 6 lipca o godzinie 12.50 czasu lokalnego kolejna emisja popiołu. Z wiosek wokół wulkanu ewakuowano dobrowolnie 4855 osób i rozlokowano tych ludzi w 50 centrach ewakuacyjnych.

- Fuego (Gwatemala) - Erupcja piroklastyczna wulkanu Fuego z 3 czerwca 2018 roku stała się najgorszym kataklizmem wulkanicznym XXI wieku, który wydarzył się w ciągu jednego dnia. Oficjalnie 110 osób zabitych oraz aż 332 osoby zaginione. Erupcja jawajskiego Merapi w 2010 roku zabiła 350 osób w ciągu dwóch miesięcy.

- Heard Island (Australia) - Aktywny wylew lawy z wulkanu Mawson Peak (Big Ben) zaobserwowany satelitarnie w dniu 3 lipca 2018 roku.

Info od Łaziskiej Grupy Górskiej: Z powodu załamania pogody, kiepskiej widoczności i silnych wiatrów nie udało się Karolowi i jego towarzyszom zdobyć najwyższego wulkanu Kamczatki, czyli Kluczewskiej Sopki (4750 metrów). Wspinacze dotarli na wysokość 4200 metrów i musieli zawrócić. Teren niełatwy, stromy, zwłaszcza do bezpiecznego zejścia. Natomiast wejście na łatwiejszy wpinaczkowo wulkan tarczowy Ushkovsky (3943 m.) zakończone zostało sukcesem.

Oto Kluczewska Sopka i Kamen, czyli Kamczatka w pełnej okazałości. Zdj. Karol Jendrysik/ Łaziska Grupa Górska.

https://www.facebook.com/laziskagrupagorska/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz