poniedziałek, 2 lipca 2018

Eksplozja strombolijska wulkanu Agung na Bali

Dzisiaj o godzinie 21.04 lokalnego czasu doszło do eksplozji strombolijskiej wulkanu Agung na Bali, która wyrzuciła rozżarzone odłamki balistyczne na odległość do 2 km. Inkadescencja oznacza obecność świeżej lawy w kraterze Gunung Agung. Czyli mamy do czynienia z aktywnością efuzywną wulkanu w postaci wylewów lawy w kraterze oraz ze sporadycznymi emisjami popiołu. Na efuzję lawy wskazują zaobserwowane przez satelity anomalie termiczne (gorące punkty) w kraterze Agung. Średnica strefy zagrożenia wynosi 4 km wokół krateru wulkanu, ale są śmiałkowie, którzy nadal dostają się na skraj krateru i wrzucają stamtąd nagrania (widziałem filmik z 1 lipca 2018 roku - zamieściłem go na fanpejdżu bloga). Zdj. Feirdi Sairo.

Erupcja z 2 lipca 2018 roku trwała przez 9 minut i 21 sekund powodując pożary roślinności na zboczach wulkanu. Rankiem 3 lipca 2018 roku Agung targnęły trzy kolejne eksplozje - w godzinach 4:13, 09:28 i 09:46 czasu lokalnego.

Natomiast 1 lipca 2018 roku o godzinie 13 lokalnego czasu doszło do silnej emisji popiołu z wulkanu Ambae (Manaro Voui), Vanuatu.

Trwa aktywność strombolijska wulkanu Anak Krakatau (Krakatau). 3 lipca wulkan wyrzuca bomby wulkaniczne na odległość ponad 1 km.

Na erupcję wulkanu Sierra Negra (Wyspy Galapagos) wskazują inkadescencja (żarzenie się) oraz wylewy lawy północno-zachodnim zboczu wulkanu. Obłok erupcyjny sięga wysokości 1 km.

Ciekawostka: Drzemiące wulkany francuskiej Owernii wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Brawo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz