środa, 1 sierpnia 2018

Galeria wulkanu Nisyros w Grecji

Bardzo lubię gdy czytelnicy bloga podsyłają mi od czasu do czasu zdjęcia wulkanów. Tym razem około 40 zdjęć greckiej wyspy wulkanicznej Nisyros podesłał mi Patryk Maciejczak. Krótko o wulkanie Nisyros, na którym byłem w 2015 roku: wyspa wulkaniczna Nisyros znajduje się w odległości 17 km na wschód od tureckiego wybrzeża i także 17 km na północ od Kos. Grecja posiada 4 wulkany, które można uznać za czynne/drzemiące: Sanotryn (ostatnia erupcja na Nea Kameni w 1951 roku), Nisyros (ostatnia erupcja w 1888 roku), Milos (ostatnia erupcja w roku 140) i Methana (ostatnia erupcja w 258 r p.n.e). Na północ od Nisyros znajduje się znacznie mniejsza wyspa-wulkan Gyali, która także wybuchła po raz ostatni w nieokreślonych czasach historycznych.

Data ostatniej erupcji magmowej Nisyros jest nieznana. Jednak przynajmniej dwie erupcje pliniańskie z dalekiej przeszłości Nisyros doprowadziły do zapadnięcia się kaldery. Na pewno doszło do erupcji hydrotermalnych Nisyros w latach 1871, 1873 i 1888, prawdopodobnie w roku 1422. Erupcje emitowały popiół, parę i ciemny muł, w trakcie trzydniowej erupcji w 1873 roku uformował się nowy krater. Najwyższym punktem centralnej kaldery wyspy o średnicy 3.8 km jest kopuła lawowa Profitis Ilias o wysokości 698 metrów. Generalnie kalderę otacza pięć kopuł lawowych. Znajdujący się w kalderze krater Stefanos o średnicy 300 metrów charakteryzuje się fumarolami i mulistymi basenami. Erupcje hydrotermalne w latach 1871-73 uformowały kratery Polyvotis i Phlegethon oraz krater Polyvotis Micros (erupcja z 1887 roku). Częściowo zniszczona została kopuła lawowa Lophos.

W latach 1995-1998 na Nisyros miał miejsce wzrost aktywności sejsmicznej i deformacji gruntu, ale do przebudzenia wulkanu nie doszło. Być może ten grecki wulkan kiedyś się przebudzi. Odnoszę wrażenie że mieszkańcy głównego miasta na wyspie Mandraki nie są do końca świadomi zagrożenia. Zdj. z lipca 2018 roku.

Moja wyprawa na Nisyros z 2015 roku (wspaniałe wspomnienia): http://volcanic-landscapes.blogspot.com/search/label/Nisyros

Przy okazji natrafiłem na stary tekst o Nisyros o wiele obszerniejszy od mojego. Warto przeczytać!

http://www.geotekst.pl/artykuly/historia/nisyros-wulkaniczna-wyspa-morza-egejskiego

Inne - z powodu trzęsienia ziemi na wyspie Lombok trzeba było ewakuować wszystkich wspinaczy z wulkanu Rinjani. Łączne 1226 osób, w tym 696 cudzoziemców z 26 państw i 530 Indonezyjczyków. Park Narodowy Rinajni pozostaje zamknięty na dłużej nieokreślony czas.

31 lipca po południu emisje pary i popiołu z wulkanu Copahue (Chile/ Argentyna). Wulkan Villarrica w Chile z powodu wzrostu zewnętrznej temperatury stracił większość lodowej czapy. Jego jezioro lawy widoczne jest z satelity Sentinel 2.

W tym tygodniu rozpocznie się ewakuacja mieszańców wyspy Ambae (Vanuatu) na sąsiednią Maewo z powodu emisji popiołu z wulkanu Manaro Voui. Wszystkie szkoły na wyspie zostały zamknięte.

2 komentarze:

 1. Co ciekawe, na Lombok, wulkan Rinjani jest pozostałością po wulkanie Samalas, który w 1257 roku wybuchł z siłą VEI 7.
  Poniżej link do wiki.
  https://en.wikipedia.org/wiki/1257_Samalas_eruption

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to była druga erupcja wulkaniczna o sile 7 w skali VEI w czasach historycznych - obok Tambora w 1815 roku.

   Usuń