poniedziałek, 30 października 2017

Trzeci stopień alarmu dla wulkanu Agung

Trzeci stopień alarmu dla wulkanu Agung (Bali, Indonezja), czyli od 29 października jego obniżenie. Moim zdaniem erupcja jest nadal prawdopodobna, choć obecnie jestem przekonany że na razie do niej nie dojdzie. Z drugiej strony aktywność sejsmiczna niektórych wulkanów może utrzymywać się miesiącami. Aktywność sejsmiczna Gunung Agung zmniejszona, podobnie deformacja gruntu i emisje termalne.

28 października krótka 30-sekundowa eksplozja wulkanu Cleveland (Alaska, Aleuty) wykryta przez aparaturę sejsmiczną i infradźwiękową. Czas eksplozji: godzina 18.45 UTC.

Około 26 października zakończyła się efuzja lawy z wulkanu Langila (Papua Nowa Gwinea). Wciąż uważam wulkany Papui Nowej Gwinei za niedostatecznie zbadane i eksplorowane.

Z ostatniej chwili podwyższenie stopnia alarmu dla wulkanu Mayon (Filipiny) - inflacja gruntu, podwyższony poziom emisji SO2, obłoki pary nad wulkanem.

Najwyższy wulkan Islandii Öraefajökull aktywny sejsmicznie (niewielkie trzęsienia ziemi) - warto wspomnieć iż to ten wulkan odpowiada za jedną z najpotężniejszych erupcji eksplozywnych w historii Islandii, która miała miejsce w 1362 roku.

Ewakuowani powoli powracają na wyspę Ambae po uspokojeniu się tamtejszego wulkanu Manaro Voui.

Na zdjęciu autorstwa porucznika Leonard Johnsona erupcja wulkanu Mayon 21 lipca 1928 roku.

2 komentarze:

  1. Media ostatnio doniosły o trzęsieniach ziemi koło Bardarbungi i możliwej kolejnej erupcji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wiem o tych trzęsieniach ziemi. Tam prawie codziennie się trzęsie. Ale od lutego 2015 roku wznowienia erupcji wciąż brak.

      Usuń