poniedziałek, 9 października 2017

Lewotolo, La Palma i Lopevi

Mam akurat teraz dość dziwny okres. Kłopoty ze stałym dostępem do sieci i laptopem (padła bateria) uniemożliwiają mi stały monitoring wulkanów. Aktualizacje będą zatem wrzucane co kilka dni:

Tymczasem:

- Lewotolo (Lembata, Indonezja) - Drugi stopień alarmu dla tego stratowulkanu znajdującego się na indonezyjskiej wyspie Lembata ze względu na aktywność sejsmiczną (od wczesnego sierpnia 2017 roku) i odgazowanie. Lewotolo wybuchł po raz ostatni w styczniu 2012 roku. Jego aktywny stożek zlokalizowany jest na szczycie krateru o szerokości 900 metrów w południowo-wschodnim obszarze.

- Agung (Bali, Indonezja) - 9 października obłok pary nad Gunung Agung sięga wysokości 200 metrów, natomiast 7 X wysokość obłoku pary wyniosła aż 1.5 km. 9 października od północy do 6 rano zarejestrowano 117 głębokich wulkanicznych trzęsień ziemi, 70 płytkich i 9 lokalnych tektonicznych.

- Lopevi (Vanuatu) - Drugi stopień alarmu. Emisje pary i gazu z aktywnego krateru znajdującego się poniżej krateru centralnego Lopevi. Zdj. 3.10.2017 Vanuatu Geohazards Observatory.

- La Palma (Wyspy Kanaryjskie) - Od 8 października rój trzęsień ziemi pod wulkanem Cumbre Vieja na głębokości 23-33 km. Na zdj. Sergio Socorro.

2 komentarze:

 1. Z tym Cumbre Vieja to jest podobna sytuacja jak z Yellowstone (tzn. roje trzęsień w tamtym rejonie się zdarzały i nic to nie musi oznaczać), czy to może być zapowiedź jakieś większej aktywności?
  Niedawno oglądałem film dokumentalny, gdzie właśnie obawiano się ew. erupcji tego wulkanu, ponieważ może ona spowodować obsunięcie się zachodnich zboczy do Atlantyku, i w konsekwencji, potężne tsunami na wschodnim brzegu Ameryki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może, ale nie musi. Zdania naukowców w tej kwestii znacznie się różnią. Jednak faktycznie hipoteza związana z megatsunami Cumbre Vieja była rozpatrywana.

   Usuń