- Agung (Bali, Indonezja) - 1 i 2 października wciąż brak oznak erupcji, 1 października 587 głębokich wulkanicznych trzęsień ziemi, 306 płytkich i 32 lokalnych tektonicznych, 2 października od północy do 6 rano - 128 głębokich wulkanicznych trzęsień ziemi, 94 płytkie i 5 lokalnych tektonicznych. 2 października delikatny spadek aktywności sejsmicznej Gunung Agung.
- Ambae (Vanuatu) - Od 22 września trwa efuzywna faza erupcji Ambae - eksplozje na obszarze krateru co 8-10 sekund wyrzucają bomby wulkaniczne 50-100 metrów ponad krater, dwa małe wylewy lawy na wyspie-centrum erupcyjnym Lake Voui płyną w kierunku jeziora i docierają do niego. Powstaje lawowa delta powiększająca wyspę. Ewakuacja mieszkańców Ambae w toku. Zdj. VMGD.
- Popocatepetl (Meksyk) - 30 września o godzinie 22.57 lokalnego czasu silna eksplozja Popo wygenerowała obłok erupcyjny o wysokości 2.5 km i wyrzuciła rozżarzone fragmenty skalne na zbocza wulkanu na wysokość 800 metrów.
Czy moglbys zebrac w jednym artykule jakies takie wieksze erupcje ktore mialy wplyw na znaczne ruchy spoleczne, a te obalaly rzady. Zdarzaly sie takie lata ze byl "rok bez lata" - kleska glodu a potem upadek jakichs krolestw. Zaobserwowalem takie cos jak np wybuch islandzkiego Laki w 1784 spowodowal kleske glodu w wielu krajach,a we Francji kleska glodu spowodowala to wybuch Rewolucji Francuskiej a glowy krolewskiej rodziny polecialy na gilotynie. Wybuch Tambora w 1815 spodoowal tez "rok bez lata" i kleske glodu w Irlandi, wielkie rozruchy i masowa emigracje Irlandczykow w inne czesci swiata. w 1600 wybuchl jakis andyjski wulkan, tez to spwoodwalo rok bez lata" i kleski glodu, doszlo do wielkich rozruchow z tego powodu w Rosji i carowie spadali z tronow. Takich ciekawych wydarzen moglo byc wiecej
OdpowiedzUsuńTo dobry pomysł. Postaram się to zrobić w przyszłości. Ten wulkan z 1600 roku to Huaynaputina.
Usuń