środa, 11 października 2017

Erupcja wulkanu Shinmoedake w Japonii

Dzisiejszego ranka o godzinie 05.34 lokalnego czasu rozpoczęła się niewielka erupcja wulkanu Shinmoedake - aktywnego centrum erupcyjnego wulkanu Kirishima, Kiusiu, Japonia, granica prefektur Kagoshima i Miyazaki. 90 kilometrów od Shinmoedake znajduje się elektrownia jądrowa Sendai. To pierwsza erupcja Shinmoedake od 6 lat. Niski horyzontalny obłok popiołu sięgnął wysokości 300 metrów, opad popiołu miał miejsce w miasteczkach Takaharu i Miyazaki. Trzeci stopień alarmu dla Shinmoedake, strefa zagrożenia wynosi 1-2 km od wulkanu. Shinmoedake zasłynął sub-plinańską erupcją w 2011 roku - szczyt jej intensywności przypadł na 26 stycznia 2011 roku. Po tej erupcji w kraterze wulkanu uformowała się przypominająca naleśnik kopuła lawowa.

Ciekawostka związana z wulkanem Mombacho w Nikaragui: wokół jego południowego krateru wymarła wegetacja z powodu emisji SO2 i wysokiej temperatury gleby. Przyszłe przebudzenie?

10 października 2017 roku o godzinie 11.30 kamczacki wulkan Szywiełucz ekspldował generując obłok erupcyjny o wysokości 8-10 km. Niewielkie eksplozje targały 11 października kompleksem wulkanicznym Nevados de Chillan w Chile.

Od początku aktywności erupcyjnej wulkanu Bogoslof (Aleuty, Alaska) wysepka powiększyła się. Wulkan obecnie pozostaje cichy i spokojny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz