piątek, 19 grudnia 2014

Erupcja indonezyjskiego wulkanu Gamalama

Wczoraj o godzinie 22.41 lokalnego czasu wybuchł niespodziewanie wulkan Gamalama na wyspie Ternate. Opad popiołu miał miejsce w mieście Ternate, na tamtejszym lotnisku oraz we wschodnim regionie u podnóża Gamalama. W wyniku erupcji 10 osób jest rannych, a dwie uchodzą za zaginione, prawdopodobnie zabite. Osoby te (nieświadome niebezpieczeństwa) wspinały się na Gamalama, kiedy wulkan wybuchł. Na razie nie zarządzono przymusowej ewakuacji mieszkańców wysepki. W piątek 19 grudnia Gunung Gamalama wciąż emitował popiół.

EDIT: 23 grudnia 2014: Emisje popiołu z wulkanu Gamalama są kontynuowane. Strefa zagrożenia wokół wulkanu wynosi 2.5 km. Dotychczasowy bilans erupcji: 4 osoby ranne, brak ofiar śmiertelnych. Lotnisko w Ternate pozostaje zamknięte.

Aktywność strombolijska wznowiła się w głębi krateru chilijskiego wulkanu Villarrica. Odgłosy detonacji w kraterze Villarrica słyszano 10-12 grudnia 2014 roku.

Wulkan Pacaya w Gwatemali emituje kolumnę gazu i pary na wysokość 2.8 km (na zdjęciu CONRED).

Lawa z wulkanu Fogo zagraża obszarowi Losna zamieszkiwanemu przez kilka rodzin. Znajduje się tam piwnica na wina "Sodade" należąca do producenta Edwina Lopesa.

EDIT: 20 sierpnia - lawa niszczy trzy domostwa w Ilhéu de Losna. Czoło drugiego wylewu lawy porusza się powoli w kierunku Cova Tina zagrażając polom uprawnym. 19 sierpnia rząd Japonii zdecydował się podarować Cape Verde rzeczy (np. generatory) o wartości 3.5 miliona jenów. Do 11 grudnia 2014 roku erupcja szczelinowa Fogo zniszczyła 100 domów i budynków i doprowadziła do ewakuacji 1080 osób.

W piątek wieczorem lawa zniszczyła piwnicę na wina Edwina Lopesa i przecięła alternatywną drogę pomiędzy Cova Tina i Portela. Wylew lawy zmierzający ku Fernão Gomes zastopował.

Odnotowano podmorską erupcję wulkanu Daikoku (Mariany). Uformowały się nowe kratery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz