wtorek, 2 grudnia 2014

Wulkan Nevado del Ruiz niespokojny

Dane z obserwatorium Manizales wskazują na możliwość przyszłej erupcji kolumbijskiego wulkanu Nevado del Ruiz. Przelot nad wulkanem potwierdził obecność świeżego popiołu na jego południowym stoku, zapewne miały więc miejsce sporadyczne eksplozje freatyczne i emisje popiołu. Od dwóch tygodni aktywność sejsmiczna Nevado del Ruiz jest też intensywniejsza niż zazwyczaj. Fazy drgań i częstszych płytkich wulkaniczno-tektonicznych trzęsień ziemi mogą wskazywać na ruch magmy w układzie hydraulicznym wulkanu - konkretnie pod kraterem Arenas. Wulkan emituje na wysokość 1.7 km kolumnę pary i gazów.

Umiarkowana aktywność strombolijska w kraterze centralnym jawajskiego wulkanu Raung. Od połowy listopada zaobserwowano obłoki pary nad wulkanem, wzrosła też aktywność sejsmiczna Raung.

Pico do Fogo, Cape Verde - Lawa porusza się wciąż ku wiosce Portela i Cova Tina, ale z prędkością nieco mniejszą - 10-15 metrów na godzinę. Niszczy i pali trzy kolejne domy w nocy z 30 listopada/1 grudnia. Zablokowana została alternatywna droga łącząca Boca Fonte, Portela i Cova Tina - do Portela można się dostać jedynie pieszo. Póki co zniszczeniu uległo wraz z siedzibą Parku Narodowego Fogo 18 domów; lawa pochłonęła także szopy, zbiorniki na wodę i zaczęła zagrażać piwnicom z winem.

EDIT: Przemieszczająca się w kierunku wioski Portela lawa aa niszczy i pali w dniu dzisiejszym szkołę, hotel "Pedra Brabo" i kolejne budynki. Stan na 3 grudnia wygląda w tej chwili następująco: lawa niszczy 57 domów (37 w dniu 2 grudnia), 51 zbiorników na wodę i 30 hektarów lądu. Lawa znajduje się w odległości 30 metrów od Kościołów Katolickiego i Adwentystów. Służba cywilna wynosi stamtąd co się da. Powolna agonia wioski Portela trwa.

Stan na 4 grudnia: w ciągu ostatnich godzin ponad 60 budynków zostało zniszczonych przez lawę, w tym ratusz i szpital. Północny wylew lawy z Fogo pogrzebał już połowę wioski. Zagrożona jest wioska Bangeira położona poniżej Portela.

Na zdjęciu krater Arenas kolumbijskiego wulkanu Nevado del Ruiz oraz obłok pary nad jawajskim wulkanem Raung w dniu 17 listopada 2014.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz