piątek, 5 grudnia 2014

Fogo, Heard Island, Szywiełucz i Nornahraun

Erupcja szczelinowa wulkanu Fogo (Cape Verde) wciąż trwa. Nowy wylew lawy uaktywnił się wczoraj w nocy i podąża ku wiosce Portela. Choć erupcja szczelinowa Fogo zmniejszyła się aktywność efuzywną (lawową) wykazują trzy otwory erupcyjne. Lawa wczoraj czasowo zatrzymała się uprzednio pochłaniając 50% wioski. Nowy wylew lawy wydaje się podążać za północno-wschodnią krawędzią starego. Dziś znajdował się w odległości 1.7 km od Portela. Powinien dotrzeć do wioski w ciągu 1-2 dni. Inny wylew lawy podąża w odwrotnym kierunku - na południe do Boca Fonte.

Kamczacki wulkan Szywiełucz wygenerował dzisiaj o godzinie 14.42 UTC obłok popiołu sięgający wysokości 9 km. Pewnie nie raz usłyszymy jeszcze o tym wulkanie i jego aktywnej kopule lawowej.

1-2 grudnia 2014 roku wykryto satelitarnie anomalie termiczne na wschodnim zboczu wulkanu Big Ben/Mawson Peak (Heard Island). Prawdopodobna aktywność jeziora lawy, możliwe wylewy lawy.

Powierzchnia pola lawy Holuhraun (Nornahraun) wynosi już 76 km kwadratowych. Jutro minie setny dzień erupcji szczelinowej Holuhraun (Islandia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz