niedziela, 28 grudnia 2014

Pierwszy paroksyzm erupcyjny Etny w tym roku

Przyznaję że do aktywności sycylijskiej Etny w podsumowaniu roku 2014 odniosłem się dość lekceważąco, a tu taka zaskakująca niespodzianka. Wygląda mi na to, że dzisiejszego popołudnia Etną targnął pierwszy paroksyzm erupcyjny w mijającym 2014 roku - pierwszy od czasu paroksyzmu erupcyjnego z 2 grudnia 2013 roku. Miejsce erupcji: przypuszczalnie New SE Crater (obszar wierzchołka Etny zasłaniały gęste chmury). Opad popiołu i lapilli ma miejsce w Giarre, Mascali, Riposto i Sant'alfio. Miały miejsce fontanny lawy oraz dwa bądź trzy wylewy lawy. Aktywność erupcyjna Etny obecnie ustaje (trwała łącznie przez trzy godziny).

Wiemy już więcej. Paroksyzm erupcyjny z 28 XII 2014 roku - otwarcie szczeliny erupcyjnej na południowym zboczu Starego Południowo-Wschodniego Stożka z wylewem lawy pokrywającym płaską ziemię na południowym zboczu Bocca Nuova i strome zbocze na zachód od Monte Frumento.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Zastanawiam się czy to jednorazowa erupcja i Etna zapadnie znowu w drzemkę czy też może w nadchodzącym 2015 roku Etna powróci do regularnych paroksyzmów erupcyjnych... czas pokaże.

      Usuń