niedziela, 28 grudnia 2014

Krótkie podsumowanie 2014 roku

Tylko i wyłącznie znaczące erupcje. I tak w styczniu 2014 roku doszło do erupcji efuzywnej ze stożka MacKenney wulkanu Pacaya w Gwatemali. Wylewy lawy miały miejsce ze szczelin po obu stronach stożka. 2 marca 2014 roku Pacaya wyemitował popiół na wysokość 2 km. W styczniu 2014 roku zintensyfikowała się także erupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze - 1 lutego gorejąca chmura z wulkanu uśmierciła 16 osób. Spływy piroklastyczne schodziły z Sinabung także w ostatnich miesiącach 2014 roku. 2 lutego 2014 roku silna eksplozja targnęła wulkanem Tungurahua w Ekwadorze generując obłok popiołu sięgający wysokości 8 km. Wulkanem targały erupcje już od 30 stycznia - spływy piroklastyczne przecięły m.in. Autostradę Baños-Penipe.

13 lutego 2014 roku silna erupcja targnęła jawajskim wulkanem Kelut. Rozerwała ona kopułę lawową w kraterze Kelud i wygenerowała obłok popiołu sięgający wysokości 16 km. Opad popiołu odnotowano na znacznym obszarze Jawy, zamknięto siedem lotnisk, ewakuowano 76 000 ludzi. 9 maja 2014 roku duża erupcja piroklastyczna targnęła kopułą lawową Caliente wulkanu Santiaguito w Gwatemali. Miały miejsce lahary. 30 maja 2014 roku doszło do silnej erupcji indonezyjskiego wulkanu Sangeang Api. Obłok popiołu sięgnął wysokości 16-20 km i powędrował aż do północno-zachodniego wybrzeża Australii. Dzień później rozpoczęła się nowa faza erupcyjna wulkanu Pavlof na Alasce. 21 czerwca 2014 roku miała miejsce niewielka erupcja szczelinowa wulkanu tarczowego Piton de la Fournaise na francuskiej wyspie Reunion - lawa popłynęła z dwóch szczelin na południowo-wschodnim zboczu wulkanu.

W sierpniu 2014 roku zintensyfikowała się aktywność erupcyjna włoskiego wulkanu Stromboli - nakręcono spływ piroklastyczny schodzący do Morza Tyrreńskiego. 4 sierpnia 2014 roku wybuchł wulkan Kuchinoerabu-jima generując spływ piroklastyczny, ale obeszło się bez ofiar śmiertelnych.

31 sierpnia 2014 roku rozpoczęła się trwająca po dziś dzień spokojna erupcja szczelinowa Holuhraun (Nornahraun) na północ od kaldery Bardarbunga. Objęła ona epizody fontann lawy i wylewy lawy. Powierzchnia pola lawy Nornahraun wynosi obecnie ponad 81 km kwadratowych. 27 września 2014 roku doszło do nagłej eksplozji freatycznej wulkanu Ontake w Japonii w wyniku której zginęło 56 ludzi. To była najtragiczniejsza erupcja wulkaniczna w tym roku. Mniej więcej w tym samym czasie silniej niż zazwyczaj wybuchł stożek Tavurvur w Papui Nowej Gwinei produkując obłok popiołu sięgający wysokości do 15 km. W październiku 2014 roku doszło do znaczącej erupcji wulkanu Copahue na granicy Argentyny i Chile. Spłonął jeden z domów na Big Hawaii, gdy lawa zaczęła zagrażać społeczności Pahoa. 1 listopada 2014 roku miała miejsce najsilniejsza erupcja wulkanu Turrialba w Kostaryce od 1866 roku. Chmura popiołu sięgnęła wysokości 5.8 km, a opad popiołu odnotowano w stolicy Kostaryki, San Jose. Uaktywnił się w listopadzie krater Nakadake wulkanu Aso w Japonii.

23 listopada 2014 roku wybuchł wulkan Fogo na Wyspach Zielonego Przylądka. Na początku grudnia 2014 roku lawa z erupcji szczelinowej Fogo zniszczyła dwie wioski w Chã das Caldeiras, a mianowicie Portela i Bangaeira. Co znamienne, odzew międzynarodowej prasy na kryzysową sytuację na Fogo był znikomy. 19 grudnia 2014 roku wybuchł wulkan Gamalama w Indonezji. Nadto w kraterze wulkanu Nyamuragira w Kongo potwierdzono obecność jeziora lawy.

Ciekawy rok pod kątem aktywności wulkanicznej. Najsilniejsza erupcja w tym roku: jawajski Kelut (4 w skali VEI). Nie doszło natomiast do zapowiadanej erupcji filipińskiego wulkanu Mayon. Drzemią m.in. Anak Krakatau i Merapi, także sycylijska Etna jest mniej aktywna niż zazwyczaj (aktywność strombolijska latem 2014 roku).

Na zdjęciach erupcje wulkanów Sangeang Api, Kuchinoerabu-jima i Kelud. Czymże zaskoczy nas 2015 rok?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz