wtorek, 25 listopada 2014

Sytuacja na wyspie Fogo oraz niewielka erupcja wulkanu Aso

25 listopada 2014 roku, trzeci dzień erupcji wulkanu Pico do Fogo. Lawa dociera do budynków Parku Narodowego Fogo, popularnej destynacji turystycznej - dwa główne wylewy, jeden na północ, drugi na południe. Zagraża także wiosce Portela. Porusza się z prędkością jednego metra w ciągu 4-5 minut. Fontanny lawy o wysokości dochodzącej do 300 metrów mają miejsce z trzech otworów erupcyjnych na zboczu wulkanu. Wyrzucane są bomby wulkaniczne. Zniszczeniu ulegają pierwsze domy w kalderze (wioska Chã das Caldeiras) oraz uprawy wina. Ewakuowani ludzie zostali umieszczeni w czasowych schronieniach. Obłok popiołu widać ze stolicy Cape Verde Praia położonej na sąsiedniej wyspie. Erupcja wydaje się być silniejsza od poprzedniej w 1995 roku. Droga główna na wyspie została już odcięta, tak samo droga alternatywna, można się poruszać jedynie trudną ścieżką w Monte Velha. Nadbrzeżne miasta Santa Catarina i Mosteiros na Fogo w razie potrzeby też mogą zostać poddane ewakuacji.

W dniu dzisiejszym doszło też do niewielkiej erupcji eksplozywnej wulkanu Aso w Japonii (Wyspa Kiusiu). Wybuchł także kamczacki wulkan Zhupanovski (Żupanowski) generując obłok popiołu sięgający wysokości 8 km. Na zdjęciach obie erupcje (Fogo i Aso).

W ramach ciekawostki wioska Portela na wyspie Fogo:

http://www.360globe.net/cape-verde/fogo/fogo-national-park/portela-village.html

EDIT: 26 listopada 2014 roku - północny wylew lawy z Fogo dotarł już do wioski Portela niszcząc tam/uszkadzając niektóre budynki, w tym wejście do budynku Parku Narodowego Fogo. Intensywność erupcji zaczęła się jednak zmniejszać. Aktywna pozostaje północna gałąź wylewu lawy, ale porusza się ona z szybkością 25 metrów na godzinę. Nadal jednak pozostają aktywne eksplozywnie otwory erupcyjne na półudniowo-zachodnim podnóżu wulkanu Pico. Anulowano wszystkie loty na Sao Felipe Airport na zachodnim wybrzeżu. Zdarzają się kradzieże sprzętu/przedmiotów z siedziby Parku Narodowego Fogo. Destrukcja winnic będzie ciosem w ekonomię archipelagu Cabo Verde.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz