piątek, 7 listopada 2014

Sakurajima, Holuhraun i Kilauea

O godzinie 6 rano japońskiego czasu wulkan Sakurajima przywitał mieszkańców miasta Kagoshima głośną eksplozją i znaczącą chmurą popiołu. Czy zatem nie lepiej wstrzymać się z ponownym uruchomieniem elektrowni atomowej Sendai, która znajduje się w pobliżu?

Umiarkowana aktywność eksplozywna po kilku miesiącach absencji powróciła na kopułę lawową Caliente wulkanu Santiaguito w Gwatemali.

Erupcja szczelinowa Holuhraun bez zmian. Aktywność sejsmiczna kaldery Báðarbunga silna, trwa jej osiadanie, które osiągnęło już głębokość 44 metrów. Także rozpadliny geotermalne w lodzie pogłębiły się w ciągu minionych 11 dni o 5-8 metrów. Opady śniegu na miejscu erupcji utrudniają pracę naukowcom.

Wylew lawy zagrażający domostwom w Pahoa od 30 października 2014 roku nie przesunął się dalej. Jego czoło znajduje się w odległości 430 metrów od Pahoa Village Road. Wygląda na to, że efuzja lawy ze zbocza stożka Pu’uO’o znacząco się zmniejszyła.

Bardzo spokojnie.

7 komentarzy:

 1. Grubość średnia rozlanej magmy w przypadku Bardarbungi wynosi 15m. (volcanodiscovery.com) Czy dobrze odczytałem?

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie zaszkodzi ludziom, bo nawet jak zaleje elektrownię lawa, to będzie lepszy sarkofag z lawy, niż z betonu w Czarnobylu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam - http://wszechocean.blogspot.com/2014/11/atom-w-cieniu-wulkanow.html. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie przeczytam. Pozdrowienia. :-)

   Usuń
 4. Moja siostra jedzie na tydzień na Islandię i obiecała że przywiezie mi kawałek skały wulkanicznej - w zasadzie wystarczy żeby znalazła dowolny czarny kamień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super. Będzie miała w czym wybierać. Ja trochę okruchów lawy nawiozłem m.in. z Hekli. Koniecznie niech zobaczy Geysir, Seltun i krater Kerið. Oczywiście jeśli będzie miała takową możliwość.

   Usuń