środa, 26 listopada 2014

Trzy miesiące erupcji szczelinowej Holuhraun

Tak jest! Erupcja szczelinowa Holuhraun na północ od kaldery Bárðarbunga trwa już trzy miesiące. Ależ ten czas szybko leci. Nie ma już o niej wzmianek w europejskiej prasie: dalej nie ma chmur popiołu, ma miejsce spokojna efuzja lawy tworząca pole lawy o aktualnej powierzchni 72 km kwadratowych. Bazaltowa erupcja Holuhraun odznacza się jednak nader intensywną emisją SO2, w związku z tym jakość powietrza na Islandii pogorszyła się. Kaldera Bárðarbunga (powoli i spokojnie) zapada się, ale póki co nie ma oznak wystąpienia erupcji pod lodem. Pod kalderą nadal ma miejsce aktywność sejsmiczna.

- kaldera Aso (Kiusiu, Japonia) - zintensyfikowanie aktywności erupcyjnej krateru Nakadake. Emisje popiołu; w nocy krater żarzy się. Chmura popiołu sięgnęła wysokości 2.4 km, niewielki opad popiołu odnotowano we wiosce Namino 11 km na północny wschód od krateru, a także w Bungo-Ono, prefektura Oita i Gokase, prefektura Miyazaki. Charakter aktywności erupcyjnej Aso - magmowy bądź freatyczny. Anulowano 49 lotów pasażerskich, w tym odchodzące i przychodzące do Kumamoto.

Kopuła lawowa jawajskiego wulkanu Semeru wciąż rośnie i poszerza się (obecna średnica 100-200 metrów). Ma miejsce ekstruzja lawy. Semeru targają sporadyczne eksplozje strombolijskie. Głośna i ciągła emisja gazu z dwóch otworów erupcyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz