sobota, 15 listopada 2014

Suwanosejima, Ibu i Pavlof

14 listopada 2014 roku - niewielka erupcja japońskiego wulkanu Suwanosejima generująca obłok popiołu sięgający wysokości 1.8 km.

12 listopada 2014 roku rozpoczęła się nowa faza erupcyjna alaskańskiego wulkanu Pavlof. Miejsce erupcji: otwór erupcyjny na górnym północnym zboczu wulkanu. Emisje popiołu do wysokości 2.7 km, fontanny lawy i lawiny gruzu schodzące północnym zboczem. Aktywność erupcyjna Pavlof powiązana ze wzrostem aktywności sejsmicznej wulkanu.

EDIT: 15 listopada - intensyfikacja erupcji Pavlof. Chmura erupcyjna sięga wysokości 6.7 km. Czerwony alarm/ostrzeżenie.

Niska/umiarkowana aktywność eksplozywna z dwóch otworów erupcyjnych w kopule lawowej wulkanu Ibu na wyspie Halmahera. Erupcja wulkanu Ibu (na zdjęciu) trwa od 5 kwietnia 2008 roku i nie zanosi się na to, że szybko ustanie.

Islandia: rozmiar pola lawy Nornahraun wynosi już 74 km kwadratowe. Ponad 450 kg SO2 na sekundę dostaje się do atmosfery. W kraterze Baugur uformowało się jezioro lawy o długości około 400 metrów i szerokości około 100 metrów.

Polecam lekturę do poduszki: http://natemat.pl/123785,polski-podroznik-zdobywa-aktywne-wulkany-cos-mnie-do-nich-ciagnie-wbrew-niebezpieczenstwom#comments-123785

Chciałbym tego podróżnika poznać. W skrócie jego projekt zakłada zdobycie 100 wulkanów, z których przynajmniej 50 to wulkany aktywne. Na razie Grzegorz wspiął się na 41 wulkanów, w tym 26 aktywnych oraz dotarł do 53 miejsc aktywności wulkanicznej (obszarów geotermalnych, jaskiń lawowych, gejzerów, itd.). To się chwali.

Moje dotychczasowe osiągnięcia wulkaniczne (ale nie tylko) poniżej:

http://volcanic-landscapes.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz