piątek, 21 listopada 2014

Anomalia termiczna na kurylskim wulkanie Sinarka/ silna eksplozja na wulkanie Colima

SVERT podniósł alarm na żółty dla kurylskiego stratowulkanu Sinarka znajdującego się na wyspie Shiashkotan. Obserwacja satelitarna potwierdza emisje pary i gazów. 11 listopada obłok znad wulkanu przewędrował 40 km na wschód. 12 listopada zaobserwowano słabą anomalię termiczną na Sinarka. Podobnie 16 listopada. Do ostatniej erupcji Sinarka doszło w latach 1872-78.

21 listopada o godzinie 12.29 lokalnego czasu silna eksplozja wulkaniańska targnęła meksykańskim wulkanem Colima. Popiół opadł na Tonila, Zapotiltic, Jalisco, Quesería i Colima na północny wschód od Colima, 25 km od wulkanu. Chmura erupcyjna sięgnęła wysokości 5 km.

W dniu dzisiejszym minęła pierwsza rocznica erupcji Nishinoshima w Japonii. Erupcja owa może potrwać kilka lat. To niewykluczone. Można podać już pierwsze dane co do wysepki: pomiary w połowie października wykazały iż Nishinoshima mierzyła 1.49 km od wschodu do zachodu i około 1.70 km od północy do południa. Najwyższy jej punkt ma wysokość 98 metrów. Nishinoshima codzienne produkuje 140 000 metrów sześciennych lawy.

Nowy wylew lawy na wyższym północno-zachodnim zboczu wulkanu Reventador w Ekwadorze. Schodzi z podstawy kopuły lawowej, długość mniej niż 1 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz