niedziela, 23 listopada 2014

Erupcja wulkanu Fogo na Wyspach Zielonego Przylądka

Dzisiejszego ranka rozpoczęła się erupcja wulkanu Fogo na Cape Verde. Pierwsze oznaki przebudzenia (wzmożoną aktywność sejsmiczną) wulkan wykazywał w niedzielę rano począwszy od godziny 04.29, a erupcja rozpoczęła się o godzinie 10.02 lokalnego czasu. Wulkan Pico do Fogo po raz ostatni wybuchł w roku 1995, a wcześniej w 1951 roku. Trwa ewakuacja około tysiąca mieszkańców społeczności Chã das Caldeiras położonej u podnóża Fogo. Wiele osób nie chce opuścić swojego miejsca zamieszkania. Nie działa lokalna sieć elektryczna i telefoniczna, gdyż erupcja zniszczyła słupy i kable. Zamknięto lokalne lotnisko. Erupcja wygląda mi na boczną erupcję szczelinową na zachodniej stronie stożka Pico - tak jak w przypadku poprzedniej erupcji Fogo w 1995 roku. Czerwony alarm dla awiacji. Erupcja obejmuje aktywność strombolijską, fontanny lawy i wylewy lawy. Lawa może odciąć jedyną drogę łączącą obie strony małej wyspy Fogo. Wylewy lawy z wulkanu bazanitowe i fonolitowe. Więcej informacji wkrótce.

EDIT: Miejsce erupcji: szczelina z dwoma blisko położonymi otworami erupcyjnymi na południowo-zachodniej stronie stożka Pico, blisko miejsca erupcji z 1995 roku. Wyżej położony otwór erupcyjny emituje popiół, niższy produkuje wylewy lawy aa i fontanny lawy. Lawa przecięła już drogę, innych zniszczeń na razie brak.

Do Chã das Caldeiras dotarło wojsko. Wszyscy mieszkańcy społeczności mają zostać ewakuowani. Nie wiadomo jak długo potrwa erupcja stratowulkanu Pico do Fogo. Poprzednia w 1995 roku trwała ponad miesiąc. Domy we wiosce Chã das Caldeiras oraz uprawy winorośli mogą zostać zniszczone.

Erupcja Fogo w 1995 roku rozpoczęła się od fontann lawy i aktywności strombolijskiej budującej stożek, a potem miała miejsce efuzja lawy.

23 listopada miały też miejsce dwie eksplozje wulkanu Ubinas w Peru.

4 komentarze:

 1. Lawa na Wyspie Fogo nadal postępuje. Pochłonęła Cha das Caldeiras i teraz zbliża się do Djé de Losna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, śledzę informacje z Fogo i staram się pisać o tej erupcji na bieżąco. Cieszę się, że nie ja jeden. W Losna z tego co się orientuje zniszczeniu uległy już trzy budynki i winna piwnica. Bardzo chciałbym kiedyś odwiedzić Cabo Verde.

   Usuń
  2. Gdybyś potrzebował jakiś wskazówek, pisz śmiało: kabu.verdi.sabi@gmail.com Jeśli się fascynujesz wulkanami, to myślę, że wprost zakochasz się w Cabo Verde!

   Usuń
  3. Dzięki. Zapamiętam sobie ten adres mailowy. I będę śledził też fanpage na Facebooku i czytał nowe wpisy. :-)

   Usuń