sobota, 26 lipca 2014

Etna i Karangetang

Rankiem 25 lipca nowy otwór erupcyjny otworzył się obok szczeliny erupcyjnej (aktywnej od 5 lipca) na wschodnim stoku Południowo-Wschodniego Krateru. Jest on zlokalizowany 150-200 metrów od poprzedniego. Targają nim eksplozje strombolijskie (ale jak dotąd bez wylewu lawy), aktywne strombolijsko pozostają także dwa otwory erupcyjne wzdłuż szczeliny. W ciągu minionych dni New SE Crater sporadycznie emitował obłoki gazu i popiołu.

Indonezyjski wulkan Karangetang znajdujący się na wyspie Siau wybuchł 19 lipca generując obłok erupcyjny sięgający wysokości 2 km. Od roku 1675 Karangetang wybuchał 41 razy. Poza tym globalna aktywność wulkaniczna bardzo umiarkowana.

Jeszcze o wielkim osuwisku z wulkanu Askja. Ścieżki wokół jeziora pozostaną zamknięte do odwołania z powodu zmian spowodowanych przez tsunami. Nie wiadomo co było przyczyną zejścia osuwiska - podmokła gleba czy może aktywność hydrotermalna wulkanu. W latach 1902-60 (dokładna data nieznana) doszło na Askja do podobnego osuwiska. Średnica osuwiska z 22 kwietnia 50 milionów metrów sześciennych, szerokość wierzchołka osuwiska 700 metrów. Czekam na więcej informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz