sobota, 31 maja 2014

Kontynuacja erupcji wulkanu Sangeang ApiWulkan złożony (mieszany) Sangeang Api kontynuuje erupcję generując gęste obłoki popiołu. Aż chciałoby się rzec: tak trzymać! Zaobserwowany przez satelitę MODIS punkt gorąca wskazuje na dopływ świeżej magmy. W międzyczasie rozległa chmura popiołu i SO2 dotarła nad obszary wschodniej i północnej Australii. Anulowano wszystkie loty pasażerskie z lotniska Darwin. Częściowe zapadnięcie się kolumny erupcyjnej spowodowało przynajmniej dwa spływy piroklastyczne. Zastanawiam się jaka jest siła erupcji Sangeang Api w skali VEI? 3? 4?

A jak jest dzisiaj, czyli 1 czerwca? Erupcja osłabła, nad wulkanem unosi się niewielki obłok popiołu i pary. Zredukowana intensywność, słabe emisje popiołu i pary. Loty z Darwin mają być dzisiaj wznowione.

Wulkan Ritter Island (Papua Nowa Gwinea) objęto żółtym stopniem alarmu ze względu na podwyższoną sejsmiczność. Erupcja Ritter Island w 1888 roku uśmierciła w wyniku tsunami 3000 ludzi.

30 maja rozpoczęła się (po roku pauzy) nowa erupcja alaskańskiego wulkanu Pavlof. Na górnej północno-wschodniej stronie wulkanu pojawił się wylew lawy. Nad wulkanem widoczny jest niski obłok gazu i popiołu.

5 komentarzy:

 1. Popiół dotarł do stratosfery?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W momencie pierwszej eksplozji chmura erupcyjna sięgnęła 15-20 km czyli dolne warstwy stratosfery, teraz (w dniu dzisiejszym) sięga wysokości 6 km. Popiół dotarł jednak na tereny Zachodniego Queensland w Australii 3000 km na południowy wschód od miejsca erupcji. Dzięki za info co do captchy.

   Usuń
  2. Polecam zerknąć: http://volcano.ssec.wisc.edu/imagery/view/#c:sector,instr,sat,image_type,endtime::sector:Lesser_Sunda_Islands_2_km::instr:MODIS::instr:VisIRImager::sat:Aqua::sat:Terra::sat:MTSAT-2::image_type:Ash_Height::endtime:2014-05-30_23-32-00::daterange:1440

   Usuń
  3. Chodzi raczej o to że wpisanie liczby różniącej się o jedną czy dwie cyfry też spowoduje dodanie. Nie wiem czy to właściwość tego kodowania czy usterki. Na przykład zamiast 155101 wpisałem 155102

   Usuń
 2. ps. wiesz ze captha na twoim blogu to bujda? Już drugi raz komentarz został dodany po wpisaniu innej liczby niż wyświetlana.

  OdpowiedzUsuń