wtorek, 20 maja 2014

Nishinoshima, Ubinas, Nevado del Ruiz i Chaparrastique
Erupcja Nishinoshima wciąż trwa koncentrując się na dwóch stożkach pośrodku wysepki wulkanicznej. Jednym ze stożków targają eksplozje strombolijskie, które wyrzucają bomby wulkaniczne; drugi stożek z nim sąsiadujący produkuje obłok gazu z niewielką domieszką popiołu. Przypominam, iż erupcja Nishinoshima rozpoczęła się 20 listopada 2013 i mija pół roku od jej rozpoczęcia. Do tej pory wyprodukowała 25 milionów metrów kwadratowych lawy.

18 maja 2014 roku umiarkowana eksplozja targnęła wulkanem Ubinas w Peru zapoczątkowując trwającą 9 godzin emisję popiołu. W ciągu całego dnia doszło do trzech emisji gazu i popiołu. Opad popiołu miał miejsce w Querapi, Ubinas, Escacha, Tonohaya, San Miguel i Matalaque. 

Wulkan Nevado del Ruiz w Kolumbii emituje sięgającą wysokości 1.5 km kolumnę gazu i pary wodnej, w tym ditlenku siarki SO2. W ciągu ostatniego tygodnia Nevado del Ruiz wykazywał także aktywność sejsmiczną, wulkaniczno-tektoniczną. 

Chaparrastique w Salwadorze - ryzyko trzeciej erupcji po erupcjach 29 grudnia 2013 roku i 12 lutego 2014 roku, periodyczne emisje gazu i popiołu (materiału juwenilnego), głośne odgłosy dochodzące od tego wulkanu, fluktuacje wewnętrznej wibracji. Wszystko to wskazuje na zastrzyk (iniekcję) świeżej magmy. Od 27 stycznia do 20 maja odnotowano 282 mikro-trzęsienia ziemi (nie odczuwalne), w ciągu ostatniej doby miały miejsce na San Miguel (Chaparrastique) trzy trzęsienia ziemi. Prewencyjną ewakuacją objęto 1400 ludzi.

Obserwacja satelitarna: anomalie termiczne na wulkanach Tofua (Tonga), Shishaldin (Alaska, obecność popiołu poniżej krateru wskazuje na centralną aktywność strombolijską) i Chirpoi (Kuryle, nieprzerwana emisja gazu). 

Na zdjęciach Grega Waltersa AVO, Japanese Coast Guard i larepublica.pe wulkany Nishinoshima (18 maja 2014 roku), Shishaldin (15 maja 2014 roku) i Ubinas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz