piątek, 30 maja 2014

Wybucha wulkan Sangeang Api
Właśnie trwa eksplozywna erupcja wulkanu złożonego Sangeang Api na wyspie Sangeang, Indonezja. Pomiędzy 1512 a 1989 rokiem Sangeang Api wybuchał 17 razy. Wysokość sub-pliniańskiej chmury erupcyjnej szacowana na 15-20 km. Opad popiołu miał miejsce w odległości do 30 km od wulkanu. Wyspa Sangeang jest w dużej mierze niezamieszkana, ale i tak ewakuowano farmerów  w odległości do 7 km od wulkanu. Erupcję o godzinie 8.30 UTC poprzedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 4.5 z godz. 03.05 UTC. Ostatnie erupcje Sangeang Api miały miejsce w latach 1997-99.

Potężna chmura popiołu z erupcji Sangeang Api dotarła do przestrzeni powietrznej Australii. W tej chwili anulowano 18 lokalnych lotów z lotniska australijskiego Darwin. Chmura popiołu dotarła do wybrzeża Kimberley (Zachodnia Australia). 

Ciekawy artykuł w czerwcowym numerze Scientific American odnośnie łagodzącego wpływu małych erupcji wulkanicznych na globalne ocieplenie. Padają w nim nazwy Kelud, Manam, Soufriere Hills czy Jebel al Tair. Wulkany za sprawą emisji SO2 do atmosfery spowalniają proces globalnego ocieplenia, gdyż cząsteczki kwasu siarkowego odbijają promienie słoneczne tym samym pomagając w schłodzeniu planety. Proces globalnego ocieplenia zostaje przyhamowany, zrównoważony, ale należy pamiętać, że wpływ erupcji wulkanicznych na efekt cieplarniany jest jedynie przejściowy. W krytycznej sytuacji może pomóc geoinżynieria, ale czy aby na pewno?

http://inhabitat.com/volcanic-eruptions-may-have-slowed-climate-change-new-study-shows/

3 komentarze:

 1. >> "wpływu małych erupcji wulkanicznych na globalne ocieplenie"
  O wpływie można też poczytać na polskojęzycznej popularno-naukowej stronie Nauka o klimacie:
  http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/wulkany-kolejna-przyczyna-wolniejszego-wzrostu-temperatur-45
  Oszacowano, że aktywność wulkanów w latach 1998-2012 zmniejszyła trend wzrostu temperatur o kilka lub kilkanaście procent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za linka. Oczywiście zapoznam się.

   Usuń