Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
czwartek, 15 maja 2014
Wzrost aktywności wulkanu Shishaldin
Tak przynajmniej twierdzi AVO (Alaskan Volcano Observatory) bazując na danych satelitarnych, które wskazują na ciągłe wysokie temperatury w kraterze centralnym wulkanu Shishaldin, co z kolei może sugerować wylewy lawy albo obecność małego jeziora lawy. Wzrósł także poziom wulkanicznych drgań. Kamery pokazują jedynie słaby obłok gazu nad symetrycznym alaskańskim wulkanem. Krater wulkanu na zdjęciu Photovolcanica.
Z wulkanu Santiaguito w Gwatemali na skutek silnych opadów deszczu zszedł lahar, który pomknął doliną rzeki Nima I. Potok błota przenosił bloki lawy o średnicy dochodzącej do 2 metrów, gałęzie i pniaki drzew.
Indonezyjski wulkan Dukono wygenerował dzisiejszego ranka obłok popiołu sięgający wysokości 3 km.
Wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu San Miguel aka Chaparrastique w Salwadorze w ciągu ostatnich 2 dni. Przyszła erupcja Chaparrastique może mieć charakter strombolijski z wylewami lawy. Obecna wizualna aktywność wulkanu ogranicza się do pulsujących emisji gazu. Wulkan jest bacznie obserwowany przez wulkanologów.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz