środa, 11 kwietnia 2012

Potężne trzęsienie ziemi 500 km od wybrzeża Sumatry!INFORMACJA PILNA! GROŹBA KATAKLIZMU

Potężne trzęsienie ziemi miało miejsce w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry o 8.38 czasu UTC (czasu uniwersalnego). Odległości:

434 km na południowy zachód od Banda Aceh, Sumatra, Indonezja.
550 km na południowy zachód od Lhokseumawe, Sumatra, Indonezja.
963 km na zachód od Kuala Lumpur, Malezja.
1797 km na zachód północny zachód od Jakarty, Jawa, Indonezja.

SIŁA WSTRZĄSU: 8.6 w skali Richtera, głębokość 22.9 km.

Właśnie miał miejsce potężny drugi wstrząs o magnitudzie 8.2 w skali Richtera. Raporty o powstaniu fali tsunami są nieprecyzyjne.

10.42 UTC (czasu uniwersalnego) - silne wstrząsy wtórne.

Ludzie są przygotowani do ewentualnej ewakuacji. Epicentrum trzęsienia ziemi znajduje się zbyt daleko od wybrzeża Sumatry, aby zniszczyć budynki. Indyjskie centrum monitorowania tsunami wskazuje, iż istnieje groźba wystąpienia fal o wysokości 6 metrów. Indonezyjskie centrum zapobiegania kataklizmom podaje, iż nie wykryto niskich fal, które spiętrzają się tuż przy brzegu niszcząc wszystko na swojej drodze. Siła naporu generująca fale tsunami jest mniejsza niż w przypadku trzęsienia ziemi Banda Aceh (2004 rok) i japońskiego Tohoku (2011). Mają miejsce raporty o cofnięciu się wody w tajlandzkim kurorcie Phuket, co może być oznaką uformowania potężnej fali. Tsunami może uderzyć w północną Sumatrę i indonezyjską wyspę Simeulue (największe ryzyko), zagrożone są także Indie, Andamany, Nikobary, Tajlandia, Malezja i Sri Lanka. Mieszkańcy Banda Aceh odczuli silne wstrząsy. Zapanowała panika, ludzie stoją w gigantycznych korkach uciekając na wyżej położone tereny. Niektórzy płaczą. Wstrząsy były odczuwane w Singapurze, Tajlandii, Malezji i Indiach. Mieszkańcy wyspy Simeulue położonej najbliżej epicentrum raportują o cofnięciu się oceanu. To zły znak, choć równie dobrze fala nie musi nadejść. Ludzie muszą dostać się na wyższe tereny.

Pierwszy wstrząs spowodował powstanie fali o wysokości 80 cm, która nie wyrządziła większych szkód. Terenem epicentralnym targają wstrząsy wtórne. Nie ma póki co raportów o rannych oraz o zniszczeniach na lądzie. Impakt trzęsienia nie był duży. O 13.57 czasu uniwersalnego alarm tsunami anulowano dla całego obszaru Oceanu Indyjskiego. Dwa dzisiejsze wstrząsy (8.6 i 8.2) są wśród 13 najsilniejszych nie niszczących trzęsień ziemi w ciągu 113 lat (od 1900).

1 komentarz:

  1. Teraz pozostaje pytanie jak to wpłynie na wulkany Indonezjii, w tak niestabilnym tektonicznie regionie wszystko może się zdażyć.

    OdpowiedzUsuń