Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
środa, 4 sierpnia 2010
Niusy - Kilauea, Ambrym, Gaua, Rabaul
Kilka niusów wulkanicznych z ostatnich tygodni.
Lawa nadal wypływa z wulkanu Kilauea (krater Puu Oo). 25 lipca potok lawy zniszczył dom Gary'ego Sleika, mieszkańca miasteczka Kalapana. Lawa ciągle dociera do oceanu na południowy zachód od Kalapana Gardens. Bieżący stan erupcji Kilauea znajdziecie tutaj:
http://volcanoes.usgs.gov/hvo/activity/kilaueastatus.php
Wulkany Ambrym i Gaua (Vanuatu) wyrzucają z siebie obłoki pary i wulkanicznych gazów.
21 lipca 2010 roku wybuchł wulkan Miyakejima w archipelagu wysp Izu. Chmura popiołu sięgnęła wysokości 1.2 km.
23 lipca doszło do erupcji stożka Tavurvur w kalderze Rabaul (Papua Nowa Gwinea) poprzedzonej rojem wstrząsów sejsmicznych. Odnotowano emisję i opad popiołu.
24 lipca chmura popiołu z wulkanu Dukono (Indonezja, wyspa Halmahera) sięgnęła wysokości 3 km i powędrowała na odległość 110 km na zachód.
W dniach 21-27 lipca aktywne są wulkany Karymsky, Kluczewska Sopka i Szywiełucz (Kamczatka), Pacaya (Gwatemala), Sangay i Tungurahua (Ekwador), Sakurajima i Suwanosejima (Japonia), Batu Tara (Indonezja) i Chaiten (Chile).
Na fotografiach wulkan Sangay, erupcja Kilauea (otwór erupcyjny Puu Oo) i bezlitosny potok lawy niszczący dom Gary'ego Sleika.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz