piątek, 19 marca 2021

Erupcja w Fagradalsfjall na półwyspie Reykjanes

                                                                            
30 minut temu po wielu dniach aktywności tektoniczno-wulkanicznej rozpoczęła się erupcja szczelinowa w Fagradalsfjall blisko Grindavik. To być może najważniejszy wulkaniczny nius w tym roku.  Zdj. Icelandlimited, Joel Ruch. Zamknięte zostały lotniska w Reykjawik i Keflavik, ale obecnie ruch lotniczy odbywa się normalnie. Wyciek lawy ma miejsce na niezamieszkanym terenie, w głębokiej dolinie Geldingadalur na wschód od Fagradalsfjall.

Erupcja potwierdzona przez IMO - Iceland Meteorological Office. Kod awiacji czerwony. Droga pomiędzy Keflavik a Hafnafjordur zamknięta. Potencjalne miejsce erupcji szczelinowej to głęboka dolina Geldingadalur. Fagradalsfjall wchodzi w skład systemu wulkanicznego Krysuvik z ostatnią erupcją lawową około roku 1340.

Ten post będzie aktualizowany jutro rano. 

Rankiem 19 marca 2021 roku w godzinach 9.30-11.30 lokalnego czasu doszło do 15 już paroksyzmu erupcyjnego wulkanu Etna z SE Crater obejmującego fontanny lawy sięgające wysokości 500 metrów, wysoką kolumnę erupcyjną i wyciek lawy w kierunku Valle del Bove.

5 komentarzy:

  1. Może teraz nie będzie się już tam u nich tak mocno trzęsło?

    Czekam na zdjęcia z miejsca erupcji. Tamtejsze wulkany są takie fajne (chętnie się wybiorę na wycieczkę jak się sytuacja unormuje).

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy gdzieś można znaleźć więcej informacji o tym konkretnym wulkanie? Zdjęcia super i podrzuciłem je paru osobom.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. System wulkaniczny Krysuvik. Polecam o nim poczytać. W jego skład wchodzi Fagradalsfjall.

      Usuń
  3. Czy uważasz że aktywność wulkaniczna i sejsmiczna na świecie wzrosła w ostatnich latach, jak to opisują różne media? Czy jest porównywalna lub np ta aktywność na jakieś cykle? Czy można gdzieś znaleźć takie wykresy.,.?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coroczna liczba trzęsień od magnitudy 5 jest bardzo podobna. Po prostu czasem się one trochę zagęszczają czasowo. No i oczywiście zwraca naszą uwagę zdarzenie bliskie naszym kręgom kulturowo-geograficznym. Po trzęsieniu gdzieś w Europie zwracamy uwagę nawet na drobniejsze zdarzenia. Gdy w zeszłym roku zatrzęsło się w Indonezji i były ofiary, to polskie media nawet nie wspomniały, bo to daleko.

      Usuń