czwartek, 4 marca 2021

Dziewiąty paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna

Dzisiaj rano miał miejsce dziewiąty paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna od 16 dni. Miejsce erupcji to New SE Crater. Objęła ona imponującą kolumnę popiołu o wysokości sięgającej 12 km, która rozszerzyła się w kierunku północno-wschodnim oraz fontanny lawy o wysokości 300-500 metrów, które zastąpiły aktywność strombolijską w NSEC. Opad popiołu miał miejsce w Linguaglossa, Rovittello i Francavilla. Zamknięto lotnisko w Katanii. Erupcja zakończyła się około godziny 11 rano wylewem lawy w kierunku Valle del Bove. Zdj. z lotniska w Katanii Alex.

Podwyższenie stopnia alarmu na pierwszy dla wulkanu Pinatubo (Luzon, Filipiny) ze względu na kryzys sejsmiczny. Taka ciekawostka z rana. Potężna erupcja w czerwcu 1991 roku o sile 6 w skali VEI. W tym roku będziemy mieli jej trzydziestą rocznicę. 

Boczna erupcja eksplozywno-efuzywna kamczackiego wulkanu Kluczewska Sopka uformowała stożek żużlowy o szerokości 101 metrów i wysokości 54 metrów, który stale rośnie. Eksplozje freatyczne mają miejsce wskutek interakcji lawy ze śniegiem i lodem w pobliżu lodowca Erman

4 marca o godzinie 05.13 lokalnego czasu mała eksplozja targnęła wulkanem Veniaminof na Alasce. Niewielkie emisje popiołu. Veniaminof wybuchł po raz ostatni w 2018 roku. 

Kopuła lawowa karaibskiego wulkanu Soufriere na wyspie Saint Vincent wciąż rośnie. Gazy przez nią emitowane obejmują parę wodną H2O, dwutlenek węgla CO2, siarkowodór H2S i dwutlenek siarki SO2. 
 
Pasywnemu odgazowaniu podlega wulkan Mount Pelee na karaibskiej wyspie Martynika, a konkretnie jego południowo-zachodnie zbocze. Pojawił się tam obszar martwej wegetacji. Montagne Pelée jest także w ostatnich dniach bardziej aktywny sejsmicznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz