piątek, 4 maja 2018

Sześć szczelin erupcyjnych w Leilani Estates

Mamy już sześć szczelin erupcyjnych w Leilani Estates. Należy jednak pamiętać że obecnie nie wszystkie wykazują aktywność erupcyjną. Brak znaczących wylewów i fontann lawy. Ich lokalizacje to: ulice Makamae, Kaupili, Mohala oraz drogi Kahukai i Pohoiki. Akumulacji magmy we wschodniej strefie ryftu towarzyszą trzęsienia ziemi i deformacja gruntu. Warto dodać iż we wschodniej strefie ryftu wulkanu tarczowego Kilauea podobne intruzje magmy miały miejsce w latach 1840 i 1924, a znaczące trzęsienia ziemi wzdłuż południowego zbocza Kilauea miały miejsce w latach 1975 (magnituda 7.1) i 1868 (magnituda +/-8) Krater stożka Pu'u O'o nadal się zapada po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6.9 i po dwóch wcześniejszych o magnitudach 5.0 i 5.4 (na zdj. USGS Volcanoes). Te trzęsienia ziemi to żadna niespodzianka, gdyż stanowią część roju trzęsień ziemi związanych z migracją i intruzją magmy w niższej wschodniej strefie ryftu. Wstrząs o magnitudzie 6.9 przyczynił się do zamknięcia Hawaiian Volcanoes National Park (Parku Narodowego Hawajskich Wulkanów) i ewakuacji 2600 turystów, w tym gości hotelu Volcano House i Kilauea Military Camp.

Na drugim zdjęciu USGS Volcanoes widzimy pęknięcia emitujące dwutlenek siarki, które otworzyły się przed budynkiem mieszkalnym. Czekam na dalszy rozwój sytuacji.

UPDATE rankiem 6 maja 2018 roku: Szczelin erupcyjnych w Leilani Estates już jest osiem. Do tej pory uległo zniszczeniu pięć domów. Lawa ze szczeliny nr 7 wolno podąża na północny wschód ulicy Hookapu, kolejne pęknięcie otworzyło się na drodze Pohoiki na wschód od ulicy Leilani.

Szczelina nr 7 przestała być aktywna po południu 6 maja. Pomiędzy szczelinami nr 2 i 7 pojawiła się nowa szczelina erupcyjna obejmująca fontanny lawy sięgające wysokości 70 metrów. Od 30 kwietnia 2018 roku poziom jeziora lawy Halemaumau opadł o 128 metrów. Pewnym pocieszeniem jest to że już 5 maja osiem otworów erupcyjnych przestało emitować lawę. Jednak intruzja magmy wciąż trwa. 6 maja pojawiły się dwie nowe szczeliny erupcyjne pomiędzy ulicami Leilani i Malama blisko Luana i ulicy Kupono. Lawa wypływa także pomiędzy Mohala a ulicą Pomaika'i. Przynajmniej 9 domów jest już zniszczonych.

3 komentarze:

 1. Straszne... jednego dnia żyjesz sobie spokojnie, zaś następnego dnia lawa zalewa twoje mieszkanie, a trujące opary niszczą ogróek sąsiada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Tak to niestety bywa z erupcjami wulkanów tarczowych. Szczeliny erupcyjne na ich zboczach mogą się otworzyć... wszędzie. Także na obszarze zamieszkanym przez ludzi.

   Usuń