poniedziałek, 14 maja 2018

Kilauea, Karymsky i Shinmoedake

- Kilauea (Big Hawaii, Hawaje) - Szczelina erupcyjna nr 18 została przemianowana na numer 17, gdyż dotychczasowa siedemnastka nie emitowała lawy. Znajduje się ona 800 metrów na północny wschód od Drogi 132 i ulicy Hinalo. Generuje fontanny i wylew lawy. Pomiędzy pęknięciami 16 a 17 otworzyła się niewielka szczelina erupcyjna nr 18. Siedemnastka jest dużą szczeliną, więc automatycznie rodzi się pytanie jak długo pozostanie aktywna. Nowe szczeliny erupcyjne mogą pojawić się nad bądź pod starymi, może też nastąpić reaktywacja tych starszych, obecnie nieaktywnych. Dno pustego krateru stożka Pu 'O'o znajduje się obecnie na głębokości 330 metrów. Krater Halemaumau zasnuwają gęste obłoki pary z niewielką ilością popiołu.

Dziewiętnasta szczelina erupcyjna w Lanipuna Gardens - pomiędzy szczelinami 15 i 16. Szczelina erupcyjna numer 19 znajduje się na północny wschód od drogi Pohoiki i na północ od ulicy Hinalo na wschodnim krańcu Lanipuna Gardens. Generuje ślamazarny wylew lawy. Szczelina erupcyjna numer 17 emituje wąski wylew lawy powoli zmierzający w kierunku oceanu. Szczelina erupcyjna numer 20 otworzyła się w Lanipuna Gardens na północny wschód od tej z nr. 19.

EDIT: Fontanny i wylewy lawy mają miejsce z wciąż aktywnej szczeliny erupcyjnej nr 17. Widać jak lawa coraz bardziej zbliża się do oceanu. Reaktywowała się szczelina erupcyjna nr 6. Krater Halemaumau wulkanu tarczowego Kilauea emituje popiół z powodu osuwisk skalnych do kraterowego jeziora lawy. Opad popiołu ma miejsce na pustynię Ka`u. Opad popiołu i vog (wulkaniczny smog) zaczynają być coraz bardziej problematyczne - w związku z tym podniesienie kodu awiacji dla Kilauea z pomarańczowego na czerwony. Zdj. USGS Volcanoes.

- Karymsky (Kamczatka, Rosja) - 13 maja umiarkowana aktywność eksplozywna tego czynnego wulkanu, której towarzyszył obłok erupcyjny o wysokości 3-3.5 km.

- Shinmoedake (Kiusiu, Japonia) - Dzisiaj o godzinie 14.44 czasu lokalnego wulkan Shinmoedake znajdujący się na granicy prefektur Miyazaki i Kagoshima wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 4.5 km. Zdj. The Asahi Shinbun. Nagranie wspinacza:

https://www.instagram.com/p/Biv6PvPnzL-/?taken-by=kyosukeohnuma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz