niedziela, 20 maja 2018

Lawa z obszaru Leilani Estates dociera do oceanu

Wpierw o aktywności szczelin erupcyjnych: szczelina nr 17 wykazuje słabą aktywność, natomiast szczeliny 16 i 20 połączyły się w rzekę lawy. Wczoraj po południu lawa ze szczeliny nr 20 przecięła drogę Pohoiki. Lawa ze szczeliny nr 18 zastygła.

Wieczorem tuż przed godziną 23 19 maja 2018 roku lawa ze szczeliny numer 20 przecięła drogę 137 na obszarze znanym jako Malama Flats i zaczęła wpływać do oceanu. Droga 137 jest zamknięta pomiędzy drogami Kamaili i Pohoiki. Należy uważać na tzw. laze - gdy lawa dociera do oceanu powstają niebezpieczne dla zdrowia opary kwasu solnego (chlorowodorowego, HCl), pary wodnej i okruchów wulkanicznego szkliwa, które wędrują wraz z wiatrem na znaczne odległości. Wciąż trwają niewielkie emisje popiołu z krateru Halemaumau (konkretnie z Overlook Crater) wulkanu tarczowego Kilauea. Zdj. Mick Kalber.

EDIT 21 maja: dwa wylewy lawy dotarły do oceanu blisko MacKenzie State Park. Rankiem 20 maja wschodni kanał lawy zaczął wpadać do wówczas otwartej rozpadliny. Trzykrotnie wzrosły koncentracje SO2 w powietrzu. Bardziej płynna lawa emitowana obecnie przez wulkan Kilauea jest podobna do lawy znajdujących w jeziorach lawy Pu'u O'o i Halama'uma'u. Ta za szczeliny 17 to lawa andezytowa z 57% zawartością krzemionki (według ustaleń naukowców z USGS).

W sieci pojawiły się najnowsze zdjęcia wulkanu Kadovar (Papua Nowa Gwinea) autorstwa Tico Liu. Jak widać wulkan podlega odgazowaniu zarówno z wierzchołka, jak i z przybrzeżnej kopuły lawowej. Kadovar to sprawca najbardziej zaskakującej erupcji wulkanicznej w tym roku - rozpoczęła się ona w styczniu 2018. Do czasu jego przebudzenia na początku tego roku wulkan ten pozostawał praktycznie nieznany i słabo zbadany. Takie wulkany lubię najbardziej - są to dla mnie wulkaniczne białe plamy. Kadovar często obserwuję za pośrednictwem teledetekcji satelitarnej, podobnie jak inne słabo poznane wulkany Papui Nowej Gwinei. Analogiczna sytuacja miała miejsce z silną erupcją wulkanu Nabro w Erytrei w 2011-12 roku - wulkan ów był wcześniej kompletnie niezbadany.

EDIT 21 maja: Trzy erupcje freatyczne targnęły wulkanem Merapi (Jawa, Indonezja). Towarzyszyły im obłoki erupcyjne o wysokości 1.2 km i 700 metrów.

3 komentarze:

  1. Czyli erupcja Kodovar dobiegła końca, a resztki magmy, które jeszcze nie wydostały się na powierzchnię (i nuż się chyba nie wydostaną) stygnie i wydala gaz ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może. Ale równie dobrze może to być także pauza w erupcji. Za mało mam informacji obecnie o tym co się dzieje z tą wysepką. To pierwsze zdjęcia wulkanu od dłuższego czasu.

      Usuń