sobota, 26 maja 2018

Kilauea: kontynuacja erupcji we wschodniej strefie ryftu

Choć sytuacja w Leilani Estates i Lanipuna Gardens, Big Hawaii nadal jest bardzo dynamiczna stwierdziłem że aktualizacje będę wrzucał rzadziej. Muszę odpocząć trochę od monitoringu tej erupcji. Mam wrażenie że wszystkie aktywne w maju 2018 roku wulkany na świecie znalazły się w jej cieniu.

W skrócie lawa ze szczeliny erupcyjnej nr 22 wciąż dociera do oceanu blisko Makenzie State Park. Fontanny lawy ze szczelin erupcyjnych o numerach 6 i 13 zasilają lawę, która także dociera do oceanu. Lawa ze szczelin 7 i 21 formuje staw lawy oraz zasila wylew pahoehoe pokrywający większość obszaru pomiędzy ulicami Kaupili i Mohala i 25 maja przekraczający ulicę Kahukai. Z tego względu nie ma już dostępu do ulicy Mohala. Czoło wylewu stało się wylewem a'a i znajduje się około 150 metrów od drogi Pohoiki. Rozbryzgi lawy mają miejsce ze stożka szczeliny nr 8, natomiast szczelina nr 17 emituje gazy. Eksplozje z krateru Overlook wulkanu tarczowego Kilauea emitują obłoki erupcyjne o wysokości 3-3.6 km (zdj. Mileka Lincoln)

26 maja wylew lawy przekracza drogę Pohoiki. Lawa pokrywa obecnie obszar o powierzchni blisko 10 km kwadratowych. Tego samego dnia wylew lawy ze szczeliny erupcyjnej nr 7 dotarł kaskadą do krateru Pawaii.

Od 3 maja 2018 roku zniszczeniu uległy 82 struktury (domy mieszkalne, rezydencje, etc.), do wielu innych nie da się już dotrzeć (choć są na razie nietknięte), gdyż lawa odcięła do nich dostęp. Hawaii Volcanoes National Park pozostaje zamknięty. W porównaniu do maja 2017 roku o 25% zmalała liczba turystów wizytujących Big Hawaii mimo że erupcja ma miejsce w Lower Puna (niewielki skrawek obszaru Big Island, niższa wschodnia strefa ryftu).

Powoli kończę zamieszczać zdjęcia z wyprawy na toskański wulkan Larderello, która miała miejsce 26 kwietnia 2018 roku. Do końca maja się wyrobię.

http://volcanic-landscapes.blogspot.com/2018/05/larderello-volcano-tuscany-italy_25.html

EDIT: 27 maja lawa dociera do zewnętrznych budynków elektrowni Puna Geothermal Plant. Może zagrozić tamtejszym jedenastu studniom geotermalnym, choć (prawie) wszystkie zostały zatkane i ostudzone (proces iniekcji wody, aby schłodzić studnię geotermalną i doprowadzić do jej dekompresji). W jedenastej dekompresja się nie powiodła, lecz owa kłopotliwa studnia (KS14) została zatkana bentonitem (albo barytem). Póki co nie ma emisji siarkowodoru z owych studni, ale dni elektrowni geotermalnej w Leilani Estates wydają się być policzone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz