wtorek, 23 sierpnia 2016

Trzęsienie ziemi w pobliżu Perugii

W nocy o godzinie 03.36 miało miejsce trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech. Magnituda 6.2, epicentrum blisko miasta Perugia, pobliże Rieti, 76 km na południowy wschód od Perugii. Trzęsienie ziemi było płytkie (głębokość 10 kilometrów). Są uszkodzenia i zniszczenia budynków m.in. w Amatrice, mogą być ofiary śmiertelne (jest w tej chwili mowa o 4 zabitych). Trzęsienie ziemi trwało 10-20 sekund. Wstrząsy wtórne ludzie odczuwali w Rzymie, Florencji i Neapolu. Potwierdzenie przynajmniej 4 osób zabitych: dwóch w Arquata del Tronto i dwóch w Ascolano. Duża ilość ludzi pod gruzami w Amatrice.

Zdj. Massimo Mitucci.

EDIT: Już jest 11 zabitych w Amatrice, Arquata del Tronto, Pescara del Tronto i Accumoli. Region dotknięty trzęsieniem ziemi jest najbardziej aktywny sejsmicznie we Włoszech. W 2009 roku trzęsienie ziemi w pobliżu L'Aquila (region Abruzzo) zabiło ponad 300 osób.

EDIT 1: Bilans zabitych wzrasta do 21 osób (11 ofiar śmiertelnych w Lazio, w tym 5 w Amatrice i 10 w Marche w Pescara del Tronto). Pewnie będzie jeszcze więcej ofiar śmiertelnych - być może nawet 50 albo więcej. Niewielkie szkody w Nocera blisko epicentrum. Czytelnik poinformował mnie że dziś jest 1937 rocznica erupcji wulkanu Wezuwiusz, który 24 sierpnia 79 roku zniszczył Pompeje, Herkulanum, Oplontis i Stabie. Rzeczywiście! Smutny i niecodzienny zbieg okoliczności.

EDIT 2: Ponad 73 ofiary śmiertelne w tej chwili (35 w Amatrice, 17 w Pescara del Tronto i Arquata del Tronto, 11 w Accumoli, zapewne liczba ofiar śmiertelnych w ciągu najbliższych godzin przekroczy 100). I kolejny zbieg okoliczności: zbieżność czasowa między trzęsieniem ziemi w L'Aquila z 6 kwietnia 2009 roku a dzisiejszym przerażająca: oba miały miejsce w nocy, L'Aquila o godz. 03.32, dzisiejsze o godz. 03.36 (główne wstrząsy). Przed chwilą trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.8 ma miejsce w Myanmarze. Głębokość 91 km, epicentrum blisko Chauk. W tym przypadku zapewne nie będzie dużych strat materialnych. W Birmie (Myanmar) trzy osoby nie żyją: jedna z powodu zawalenia się budynku, dwie zabiło osuwisko.

Także 23 sierpnia o godzinie 02.30 czasu lokalnego silna eksplozja wulkanu Santiaguito generująca obłok popiołu o wysokości 5 km. Spływy piroklastyczne na wschodnim stoku kopuły lawowej Caliente.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz