środa, 24 sierpnia 2016

Powódź glacjalna z wulkanu Grímsvötn

Niewielka powódź glacjalna pochodząca z wulkanu Grímsvötn rozpoczęła się na rzece Gígjukvísl. Na obszarze czuć odór siarki, ale powódź nie stwarza zagrożenia. Od ostatniego weekendu lodowiec osiadł o 5 metrów. Gdybym stawiał na wulkan, który wybuchnie na Islandii w najbliższym czasie (w tym roku?) bez wątpienia byłby to Grímsvötn. Na zdj. Jona Gustafsson/AP erupcja tego podlodowcowego wulkanu w 2011 roku.

Już 247 osób zabitych przez trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech. 190 w prowincji Rieti, 57 w prowincji Ascoli Piceno. 400 osób jest rannych, ponad 6500 pozostaje bez dachu nad głową. Miasteczka Amatrice i Accumoli są niemal doszczętnie zniszczone. Wciąż mają miejsce silne wstrząsy. Niestety Norcia i Amatrice były niejednokrotnie nękane przez niszczycielskie trzęsienia ziemi w ciągu ostatnich 700 lat. Bilans ofiar może wzrosnąć z powodu okresu wakacyjnego. Turyści pojawili się np. w Amatrice, by wziąć udział w tamtejszym festiwalu Amatricana pasta sauce. Wśród zabitych są niestety wczasowicze.

Zapraszam do obserwacji mojego niedawno założonego Twittera:

https://twitter.com/Wulkany1?lang=pl

EDIT 26 sierpnia: Najnowszy bilans tragicznego trzęsienia ziemi we Włoszech: 281 zabitych, 387 osób rannych, łącznie 928 wstrząsów.

2 komentarze:

  1. Ciekawe. Katla ostatnio też miała epizod podlodowej aktywności. Czyżby w ostatnich latach islandzkie wulkany miały być bardziej aktywne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To się jeszcze okaże. Narzekam trochę na ten 2016 rok, gdyż pod kątem znaczącej aktywności erupcyjnej wypada mało efektownie na tle poprzednich. Z drugiej strony wulkany potrafią być nieprzewidywalne, więc pewnie jeszcze nie raz zaskoczą. Nie tylko te islandzkie! Z islandzkich w najbliższych latach oczekuję na pewno na erupcje Grímsvötn czy Hekla (może też Katla), ewentualnie na uaktywnienie się Bardarbunga.

      Usuń