Podróżnik i eksplorator wulkanów Grzegorz Gawlik podesłał mi kilka zdjęć z macedońskiego 'wulkanu' (obszaru geotermalnego emitującego dwutlenek węgla i siarkowodór) Duvalo, który znajduje się w pobliżu wioski Kosel blisko jeziora Ochrydzkiego. Grzegorz nie tak znowu dawno wrócił z 12 dniowego wyjazdu, którego ideą było odwiedzenie 6 państw bałkańskich nie będących częścią Unii Europejskiej (Macedonia, Kosowo, Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia).
Oto jego komentarz odnośnie Duvalo: "Teren jest niewielki i zaniedbany. Unosi się zapach siarkowodoru, ale w otworach panuje temperatura otoczenia. Prawdopodobnie wydobywa się też tlenek węgla, bo na terenie pola było trochę padniętych zwierząt i owadów."
Problem z Duvalo jest następujący: w okolicy nie znaleziono dowodów obecności wulkanicznych skał bądź depozytów piroklastycznych. Anomalia geotermalna Duvalo przypuszczalnie ma związek z aktywnością tektoniczną uskoku. Warto dodać że trzęsienia ziemi zniszczyły miasta Ochrydę i Skopje w roku 518, inne znaczące trzęsienia ziemi miały miejsce w tym rejonie w latach 548, 1673, 1871, 1889, 1896 i 1911. Skopje nawiedziło katastrofalne trzęsienie ziemi o sile 6 w skali Richtera w dniu 26 lipca 1963 roku. W jego wyniku zginęło 1070 osób, a ponad 3000 ludzi odniosło obrażenia.
http://www.biogeosciences.net/7/3377/2010/bg-7-3377-2010.pdf
Relacja podróżnika: http://www.grzegorzgawlik.pl/blog/item/703-macedonia-wulkan-duvalo-geologiczna-ciekawostka-w-cieniu-ochrydy.html
Jak zawsze - dobra robota!
OdpowiedzUsuńDzięki Gregor za śliczne zdjęcia. Duvalo to bardziej ciekawostka, ale całkiem sympatyczna. I jak widać opowieści o martwych zwierzętach tam znajdowanych nie są przesadzone.
Usuń