środa, 3 sierpnia 2016

Gamalama, Brava, lawa korium i lawa w Iraku

3 sierpnia 2016 roku począwszy od godziny 06.28 lokalnego czasu seria eksplozji targnęła indonezyjskim wulkanem Gamalama na wyspie Ternate. Obłoki popiołu sięgały wysokości 500-600 metrów. Eksplozje wulkanu mogły się łączyć z trzęsieniem ziemi o magnitudzie 4.6 (3 sierpnia o godzinie 06.14), którego epicentrum znajdowało się 86 kilometrów na zachód od wyspy Halmahera. Z powodu opadu popiołu zamknięte zostało lotnisko Babullah na Ternate.

300 mieszkańców miasteczka Cova Joana na wyspie Brava (archipelag Cabo Verde, Wyspy Zielonego Przylądka) ewakuowano z powodu intensyfikacji aktywności sejsmicznej, którą rejestrowano od 1 lipca. Istnieje obawa przed erupcją wulkaniczną na Brava.

W irackim Kirkuku mini-wulkan pojawił się pod domem. Emitował lawę i opary. Jego przyczyną był pożar elektryczny pod budynkiem. Ziemia nie była gorąca, ale stopiona, co pokazuje krótki film. W pobliżu irackiego Kirkuku nie ma wulkanów. Najbliższe drzemiące są w północnym Iranie. Innym przykładem sztucznego, wytworzonego przez człowieka wylewu lawy był wylew lawy korium powstały wskutek stopienia rdzenia reaktora nr 4 w trakcie awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku. Korium zachowuje się niczym lawa. W trakcie awarii w Czarnobylu zawierający ponad 190 ton uranu rdzeń zaczął się topić wskutek reakcji łańcuchowej. Lawa z Czarnobyla (tzw. "stopa słonia") zawierała 95% pierwotnej masy paliwa oraz m.in. radioaktywne izotopy plutonu-239 i plutonu-240. Lawa korium jest o tyle niebezpieczna, gdyż nawet po zatrzymaniu i zestaleniu wylewu będzie silnie radioaktywna przez dekady, a nawet wieki. Lawę korium w Czarnobylu odkryto w 1989 roku w trakcie eksploracji dolnych pomieszczeń budynku reaktora. Składała się ona z w 70% z dwutlenku krzemu, resztek paliwa (10%) i metalicznych wtrąceń oraz z czarnobylitu (silnie radioaktywnej i sztucznej substancji krystalicznej w skład której wchodził krzemian cyrkonu z domieszką uranu). Do wylewów korium doszło także w trzech reaktorach Fukushimy Daiichi po uderzeniu tsunami 11 marca 2011 roku.

Lawa korium czyli tzw. "stopa słonia" (na zdjęciach Aleksandra Borowoja wykonanych przy pomocy peryskopu) to jeden z najniebezpieczniejszych wytworów ludzkich (technogenicznych) wszech czasów.

http://english.alarabiya.net/en/variety/2016/07/31/Video-allegedly-of-molten-lava-in-Iraq-s-Kirkuk-goes-viral-.html

Dla przypomnienia blogowy Twitter: https://twitter.com/Wulkany1?lang=pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz