czwartek, 29 stycznia 2015

Nurkowanie w jeziorze kraterowym Nevado Tres Cruces

Interesująca wyprawa rodaków w najbliższym czasie. Chodzi o nurkowanie w jeziorze kraterowym Tres Cruces Norte znajdującym się na wysokości 5915 metrów. Celem projektu jest ustanowienie Rekordu Guinessa w nurkowaniu wysokościowym, ale też analiza funkcjonowania ludzkiego organizmu w trakcie nurkowania. Interesujące na pewno będzie zbadanie jakie mikroorganizmy ekstremofilne mogą żyć w owym jeziorze. Określona zostanie głębokość jeziora i jego dokładna średnica (sugerowana 220 m na 150 m). Masyw wulkaniczny Nevado Tres Cruces (6749 metrów wysokości) znajduje się na granicy Argentyny i Chile i stanowi część Parku Narodowego Tres Cruces. Składa się z dwóch głównych wierzchołków Tres Cruces Sur (6749 m.) i Tres Cruces Central (6629 m.), a także trzeciego subsydiarnego Tres Cruces Norte (6030 m.) Wyprawa ma się rozpocząć 22 lutego 2015 roku i zakończyć się 17 marca, a jej kierownikiem jest Maciek Kołodziejczyk. Czekam na dalsze informacje i trzymam kciuki za jej powodzenie.

http://medexpeditions.org/
https://www.facebook.com/medexpedition

Wygląda na to że wspaniałe jezioro kraterowe Licancabur położone na wysokości 5900 metrów (w którym swego czasu nurkował Kamil Iwankiewicz) zostało zdetronizowane.

Jakie wulkany aktywne? 1) Sangay (Ekwador) - prawdopodobna umiarkowana aktywność strombolijska, 2) Shishaldin (Alaska) - prawdopodobna słaba aktywność erupcyjna w kraterze centralnym, 3) Karymsky (Kamczatka) - umiarkowana aktywność eksplozywna wulkanu z obłokami popiołu sięgającymi wysokości 4.2 km, 4) Kluczewska Sopka (Kamczatka) - wylew lawy aktywny na południowo-wschodnim wyższym stoku wulkanu. Zapadnięcie się lawy i jej interakcja ze śniegiem spowodowały powstanie spływu piroklastycznego, który w ciągu 2 minut przemierzył odległość 2 km.

Na zdjęciu jezioro Nevado Tres Cruces (autor Guillaume Ceyrac).

2 komentarze:

  1. Fascynujące!!!
    Dlaczego czas jest tak mało łaskawy dla nas???
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń