niedziela, 1 lutego 2015

Etna i Holuhraun

W nocy z 31 stycznia/1 lutego 2015 roku doszło do erupcji wulkanu Etna. Sycylijski wulkan ciągle zasłaniają chmury. 31 stycznia 2015 roku przez pokrywę chmur zasłaniającą Etnę widać było blask żarzenia się. Na pewno doszło do emisji lawy, przypuszczalnie w kierunku południowo-zachodnim. Nie było natomiast eksplozji ani emisji popiołu, a co za tym idzie opadu popiołu. Źródłem efuzji lawy jest Old SE Crater. Wylew lawy osiąga długość przynajmniej 2.5 km i mija po zachodniej stronie stożki uformowane w 2002 roku. Zdjęcie Antonio Bruno.

Erupcja szczelinowa Holuhraun wciąż trwa, ale jej intensywność powoli słabnie. Od rozpoczęcia erupcja szczelinowa Holuhraun wyemitowała 8.3 milionów ton SO2, czyli 50-60 tysięcy ton dziennie. Dla porównania codzienna emisja SO2 w krajach europejskich wynosi 14 000 ton, a w USA 40 000 ton dziennie. Erupcja Laki w 1783 roku wyemitowała 100 milionów ton SO2 w ciągu ośmiu miesięcy trwania. Jeden z islandzkich naukowców przewiduje, iż erupcja potrwa jeszcze 15 miesięcy - podobnie jak osiadanie kaldery Bárðarbunga.

2 komentarze:

  1. jeżeli jeszcze 15 m-cy i codziennie 50 tys t so2 to w sumie bedzie ok 30 mln ton SO2, czyli 1/3 tego co Laki. Czy to wpłynie na klimat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że nie, ale mogę się mylić. Przede wszystkim SO2 nie jest wznoszony wystarczająco wysoko do atmosfery, by potem zostać przeniesiony na dalekie odległości i wywołać efekt klimatyczny. Natomiast ciekawi mnie jak się erupcja rozwinie, choć z drugiej strony nie wydaje mi się już, że dojdzie do jakichkolwiek istotniejszych zmian.

      Usuń