piątek, 23 stycznia 2015

Antyczne zwoje z Herkulanum odczytane

Jak informuje Scientific American włoskim naukowcom udało się częściowo odczytać tekst ze zwęglonego zwoju papirusu z Herkulanum, które uległo zagładzie w wyniku erupcji wulkanu Wezuwiusz 24 sierpnia 79 roku. W 1754 roku setki papirusowych zwojów wykopano z Willi Papirusów w Herkulanum. Kilka z tych antycznych tekstów trzymano potem w Bibliotece Neapolitańskiej, kilka otrzymał jako podarunek Napoleon Bonaparte w 1802 roku. Vito Mocella z Instytutu Mikroelektroniki i Mikrosystemów w Neapolu oraz jego współpracownicy chcieli odczytać tekst w skręconych zwojach uszkodzonego papirusu, lecz jednocześnie nie chcieli go rozwijać zdając sobie sprawę, iż nieodwracalnie uszkodzi to ów cenny artefakt. Rozwiązaniem miała okazać się tomografia promieniowania X (XCT), ale owa metoda nie potrafi odróżniać materiałów z chemicznego punktu widzenia podobnych. Chemiczne podobieństwo opartego na węglu atramentu i zwęglonego papirusu oznacza że zarówno papirus, jak i atrament będą absorbować promienie X na podobnym poziomie i tym samym wyrazy zostaną stracone. Rozwiązaniem okazała się tomografia XPCT (tzw. obrazowanie z efektem kontrastu fazowego), czyli zmodyfikowana forma tomografii XCT nie opierająca się na zróżnicowanych poziomach absorpcji promieni X, lecz na tym w jaki sposób promienie X załamują się w każdym z różnych materiałów, by wygenerować niezbędny duży kontrast. Mocellemu i jego współpracownikom udało się wyświetlić kilkanaście liter greckiego alfabetu w trakcie pracy nad gęstymi warstwami antycznego dokumentu. Prawdopodobnym autorem części tekstu był Filodemos z Gadary, grecki filozof szerzący poglądy Epikura. Z czasem (wraz z rozwojem technik analizy danych) uda się zapewne odczytać dalsze części antycznego tekstu.

Link: http://www.scientificamerican.com/article/ancient-scrolls-burned-in-vesuvius-volcano-eruption-deciphered-by-advanced-x-ray-scans/

21 stycznia o godzinie 9.15 rano silna eksplozja wulkaniańska wulkanu Colima wygenerowała obłok popiołu sięgający wysokości 4 km oraz niewielki spływ piroklastyczny. Opad popiołu miał miejsce w Tuxpan, Zapotiltic i Ciudad Guzmán.

Słabnie erupcja wulkanu Fogo na Cabo Verde (Republika Zielonego Przylądka). Umiarkowana aktywność eksplozywna z otworu erupcyjnego, zanik znaczącej efuzji lawy. Trwają prace nad otwarciem drogi prowadzącej do Ilheu de Losna i zniszczonych wiosek Portela/Bangaeira.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz