środa, 7 stycznia 2015

Erupcja Fogo zmierza ku końcowi

Aktywność erupcyjna wulkanu Fogo zmierza ku końcowi. Obecnie charakteryzuje się krótkotrwałymi wybuchami eksplozywnymi i wylewami lawy. Wczoraj chmura erupcyjna nad aktywnym otworem erupcyjnym sięgnęła wysokości 1.5 km, a wylew lawy osiągnął długość 50 metrów. W mieście Sao Felipe miał miejsce umiarkowany opad popiołu. Dotąd aktywny zachodni wylew lawy zatrzymał się, ale w ciągu minionych dni zniszczył wszystkie nietknięte domy w Ilhéu Losna.

Rankiem 7 stycznia kamczackim wulkanem Szywiełucz targnęła silna eksplozja wulkaniańska generująca obłok popiołu sięgający wysokości 9 km. Kolumna popiołu o szerokości 1.5 km częściowo zapadła się generując spływy piroklastyczne.

Erupcja Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga wciąż trwa, ale pod wodą. Nad miejscem erupcji unosi się obłok pary (bez popiołu), co świadczy o tym, że podmorska erupcja jeszcze nie przedarła się na powierzchnię.

W dniu 2 stycznia mieszkańcy wioski Ahmed Ila w Etiopii zaobserwowali gęste i ciemne obłoki nad wulkanem Dallol. W obłokach pojawiały się nieregularnie występujące czerwone światła. Co jest przyczyną owych emisji?

Na zdjęciu Photo Volcanica kopuła lawowa wulkanu Szywiełucz w 2013 roku oraz Dallol w Etiopii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz